Alman şirketin, Türkiye'ye silah satmayacağı iddiası gündemde

Avusturya Parlamentosu'nun Türkiye'ye silah ambargosu kararının ardından Almanya'nın tanınmış silah üreticilerinden Heckler Koch'un da Türkiye'yi müşteri listesinden çıkardığı öne sürüldü. Alman basını şirketin bundan sonra Türkiye'ye silah satmayacağını iddia ediyor.

Heckler & Koch.jpg

Alman basınında yer alan haberlere göre ülkenin tanınmış silah üreticilerinden Heckler & Koch'un strateji değişikliğine gitti.

İsmini açıklamayan şirket yetkililerine dayandırılan haberlerde Heckler & Koch'un silah satılabilecek ülkeleri, bazı siyasi kriterlere göre sınıflandırdığı iddia edildi.

NATO ülkeleri, teşkilat ile yakın ilişkisi olan ülkeler, yolsuzluğun olmadığı demokratik ülkeler "yeşil listeye" alındı.

İddiaya göre, şirket sadece bu ülkelere silah satışı yapacak. Belirlenen kriterlere uymayan Suudi Arabistan, Meksika, Brezilya ve Hindistan gibi ülkeler ise "sarı liste"ye alındı. Heckler & Koch'un bundan sonra bu ülkelere silah satışı yapmayacağı ileri sürüldü.

Şirketin Türkiye'yi de sarı listeye alındığı ve gelecekte silah satmak istemediği iddia edildi.

Haberlerde, bu listedeki ülkelere silah satışı konusunda Alman Hükümeti’nden izin almakta zorlandığı için starteji değişikliğine gittiği belirtiliyor.

Şirketin daha önce yapılan anlaşmalar çerçevesinde satışlarına devam edeceği öğrenildi. Zira Türkiye ile anlaşmalarını tek taraflı feshetmesi halinde Alman şirketini çok yüklü tazminatlar bekliyor.

Savunma Bakanlığı kaynakları, söz konusu şirketin kararının, Türk Savunma Sanayi’ni olumsuz etkileyen kritik hiç bir ürün ya da parçayı içermediğini belirttiler.

Sayfa Yükleniyor...