İlişkili Haberler

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) milletvekili Erika Steinbach'ın Twitter hesabından paylaştığı fotoğraf, Hintlilerden oluşan kalabalık bir grubun ortasında kalan beyaz bir çocuğu gösteriyor. Fotoğrafın üstünde "Almanya 2030", altında ise "Sen nereden geliyorsun?" yazılı.

Steinbach, eleştiriler üzerine kendisini savundu. CDU milletvekili Steinbach, fotoğrafın kendisine Frankfurt'ta (Main) yaşayan "kaygılı bir baba" tarafından gönderildiğini söyledi.

Yüksek tirajlı "Bild" gazetesine açıklama yapan Steinbach, "Çocuğunun sınıfında yalnızca iki Alman kalmış. Bu fotoğrafı bana bir e-postanın ekinde yolladı" görüşünü dile getirdi.

"ALMANYA 2030" ÖNGÖRÜSÜ

Fotoğrafın insanları kaygılandıran bir sorunu dile getirdiğini belirten Steinbach, "Saldırgan bir fotoğraf değil. Arap mülteciler de görünmüyor. Yalnızca çocuğu merak ve ilgiyle süzen iyi niyetli Hintliler görülüyor" dedi.

Erika Steinbach, "Almanya 2030'da fotoğraftaki gibi olabilir mi?" sorusuna ise, "Veriler buna işaret ediyor. Büyük şehirlerde Alman olmayanların oranı ciddi şekilde arttı" görüşünü savundu.

Merkel'in partisi Hristiyan Birlik milletvekili Erika Steinbach Twitter hesabındaki paylaşımıyla tepki çekti. Steinbach, Alman bir babanın kaygılarını dile getirdiğini söyledi. 
Merkel'in partisi Hristiyan Birlik milletvekili Erika Steinbach Twitter hesabındaki paylaşımıyla tepki çekti. Steinbach, Alman bir babanın kaygılarını dile getirdiğini söyledi. 

HRİSTİYAN BİRLİK'E ÇAĞRI

Yeşiller Partisi'nin Federal Meclis Grup Başkanı Anton Hofreiter, Steinbach'ın Hristiyan Birlik'in (CDU/CSU) insan hakları sözcülüğü görevini artık yürütemeyeceğini açıkladı. Hofreiter, Hristiyan Birlik'i harekete geçmeye davet etti.

Sol Parti'nin Federal Meclis Grup Başkanı Dietmar Bartsch, CDU'nun Meclis Grup Başkanı Volker Kauder'i göreve çağırdı. Bartsch, Steinbach'ın ırkçı çıkışlarından ötürü bedel ödemesi gerektiğini söyledi.

"KORKULARI KÖRÜKLÜYOR VE BÖLÜYOR"

Köln Başpiskoposu Kardinal Rainer Maria Woelki de Steinbach'ı eleştirdi. Woelki, Steinbach'ı korkuları körüklemekle ve bölmekle suçladı.

"Kölner Stadt-Anzeiger" gazetesinin haberine göre tartışmalı fotoğraf ilk kez 2015 Eylül'ünde, tanınmış bir İslam karşıtı tarafından kullanıldı. "Michael Mannheimer" adını kullanan kişi hakkında "halkı kin ve nefrete kışkırtmak" suçlamasıyla soruşturma açılmıştı. Tartışmalı fotoğraf daha sonra radikal sağcı olarak bilinen birçok blogda da yayınlandı.