Almancaya ilgi azalıyor

Avrupa Birliği’nin birçok ülkesinde, 2005-2010 yılları arasında yabancı dil olarak Almancayı tercih eden öğrencilerin sayısı azaldı. En büyük düşüş Hollanda'da yaşandı.

14.12.2011 - 12:32

Almancaya ilgi azalıyor

Alman Federal İstatistik Dairesi'nin verilerine göre, Avrupa Birliği genelinde Almancaya olan ilgi azalıyor. Federal İstatistik Dairesi, 2005-2010 yılları arasında sadece Hollanda'da Almanca öğrenen öğrencilerin sayısının yüzde 86'dan yüzde 44'e düştüğünü bildirdi.

Kuzey ülkelerinde de Almanca, ders planında daha az yer alır oldu. Danimarka'da yüzde 50'den yüzde 35'e, Finlandiya'da yüzde 38'den yüzde 26'ya gerileme söz konusu.

LÜKSEMBURG'DA ALMANCA'YA İLGİ YÜKSEK
Ancak Lüksemburg'da bir istisna yaşanıyor. Bu ülkede 2010 yılında, Almanca tüm öğrencilerin ders planında yer aldı. Orta ve Doğu Avrupa'nın dört ülkesinde ise bu beş yıl içerisinde her iki öğrenciden en az biri Almanca öğrenmeyi tercih etti.

Bu oran Slovenya'da yüzde 69, Slovakya'da yüzde 65, Çek Cumhuriyeti'nde yüzde 61, Polonya'da ise yüzde 52 civarında. Ancak yine de 2005 yılına kıyasla bu ülkelerde de Almanca öğrenen öğrencilerin sayısında düşüş yaşandı. Avrupa Birliği'nin güney ülkelerinde ise Almancayı yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin oranı tek haneli rakamlarla ifade ediliyor.

Söz konusu araştırma, Almancaya yabancı dil olarak ders müfredatında yer veren ülkelerin orta dereceli okullarında yapıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...