Bu güne kadar okur yazar olmayan Almanların sayısı 4 Milyon olarak biliniyordu. Ancak Hamburg Üniversitesi’nin yaptığı yeni bir araştırmaya göre bu sayı 7 buçuk milyon. Araştırmaya katılan 18-64 yaşındaki 8 bin kişiden yüzde 15’e yakınının okuyup yazamadığı, bunların bir kısmının harfleri bile tanımadığı tesbit edildi.

Araştırma Almanya’da 13,3 Milyon kişininde okuma ve yazma güçlüğü çektiğini de ortaya koyuyor. Okur yazar olmayan erkek sayısının kadınlardan daha fazla olduğuna dikkat çekiliyor.

Araştırma sonuçlarını yorumlayan Federal Temel Eğitim Birliği Başkanı Andreas Brinkmann, konunun Almanya’da tabu olduğuna dikkat çekti. Okur yazar olmayanların, form doldurma, otomatları kullanma, adres arama gibi günlük yaşamda pek çok sorunla karşılaştığını belirten Brinkmann, okur yazar olmamanın bulaşıcı bir hastalık gibi algılandığının da altını çizdi.

Federal Eğitim Bakanı Annete Schavan da, okuma yazma bilmeyenlerin sayısının önemli bir boyutta olduğunu vurgulayarak, söz konusu kişilere ulaşmaya çalışacaklarını ve bir temel eğitim paktı oluşturmak için çaba harcayacağını belirtti.