Almanlardan Türkiye’ye aşı övgüsü: Karmaşadan eser yok

Covid-19 aşı çalışmalarına hızlı başlayan ve koordineli çalışma sonrası kısa zaman içerisinde yaklaşık 2,5 milyon kişiye aşı uygulayan Türkiye’ye Alman basınından övgü geldi. Alman Tagesschau kanalı tarafından “Aşı karmaşasından eser yok” başlığıyla yapılan ve Türkiye’nin övüldüğü haberde diğer ülkelere göre geç başlanılsa da Türkiye’de aşı kampanyasının sorunsuz ilerlediği belirtildi.

ntv.com.tr 09.02.2021 - 11:00

Almanlardan Türkiye’ye aşı övgüsü: Karmaşadan eser yok

13 Ocak günü Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın corona virüs aşısı olmasıyla başlayan Covid-19 aşısı sürecinde Türkiye’de bugüne kadar yaklaşık 2,5 milyon kişi aşı oldu.

Covid-19 aşılamaları sürecinde hızlı ve koordineli bir şekilde başlayan Türkiye’nin bu başarısı ile ilgili Alman basınında övgü dolu haberler yer aldı.

‘KARMAŞADAN ESER YOK’

Alman Tagesschau kanalı tarafından “Aşı karmaşasından eser yok” başlığıyla yapılan haberde “Almanya’dakinden daha fazla kişi Türkiye’de aşılanıyor, kampanyada karmaşadan eser yok” ifadelerine yer verildi.

Covid-19 ile mücadele kapsamında vaka sayıları ve can kaybı sayılarında nüfusa oranla sağlanan başarı daha önce yabancı ülkeler tarafından övgü almıştı.

Haberde Türkiye’nin aşılamaya diğer ülkelerden daha geç başladığının altı çizilirken, aşılama planlamasının sorunsuz ilerlediğinin altı çizildi.

Kısa süre içerisinde Türkiye’de Almanya’dakinden daha fazla kişinin aşılandığı vurgulanırken, "Türkler aşıyı Almanlardan çok sonra aldı. Ancak o zamandan beri yaklaşık 2,5 milyon kişi aşılandı. Almanya'da ise 3 Şubat itibariyle sadece 2,1 milyon kişi aşılanabildi" ifadeleri kullanıldı.

PRATİKLİK ÖVGÜ KAZANDI’

Türkiye sağlık sisteminin başlarda eleştirilmesine rağmen aşılama sürecini sorunsuz ilerlettiğinin altı çizilirken Türkiye’nin aşı sürecindeki pratik ve çözüm odaklı tavrı da Alman medyasını etkiledi.

Tagesschau’da yer alan haberde "Randevular ve organizasyon Türkiye'de çoğunlukla sorunsuz işliyor. Şaşırtıcı derecede basit. Türk aşı hattından önce bir elektronik mesaj alıyorsunuz. Kimlik numaranızla uygulama üzerinden randevu alıyorsunuz” ifadeleri kullanıldı.

Haberde aşı sürecine başvuran ve kolaylıkla randevu alıp aşı olan kişilerden örnek verilirken 87 yaşında aşı olan bir Türk’ün "Aşının nasıl çalıştığını veya hangi yan etkilerin ortaya çıktığını bilmediğimiz için önce istemedim. Ama şimdi herkes yavaş yavaş aşı oluyor, ben de bu yüzden yaptım” sözleri haberde öne çıkarılırken aşının ücretsiz olduğunun da altı çizildi.

Sayfa Yükleniyor...