Almanların yüzde 70'i yoksul göçmene karşı

Almanların yüzde 70'i AB ülkelerinden Almanya'ya göç eden ancak burada iş bulmak için çaba göstermeyenlerin ülkeyi terk etmesi gerektiğini düşünüyor.

Almanların yüzde 70'i yoksul göçmene karşı

Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD'nin anketine göre, Alman kamuoyu ülkeye nitelikli iş gücünün gelmesini desteklerken, Almanya'ya gelip iş aramayan ve sosyal yardımdan yararlanan göçmenlerin geri dönmesi gerektiğini savunuyor.

Anket sonuçlarına göre, Almanların yüzde 68'i ülkeye vasıflı göçmenlerin gelmesini olumlu karşılıyor.

Yüzde 70'i ise Almanya'ya gelen ancak iş bulmak için çaba göstermeyenlerin ülkeyi terk etmesi gerektiği görüşünü savunuyor.

Ankete katılanların yüzde 46'sı ülkede göçten dolayı oluşan avantajların, dezavantajlardan daha fazla olduğu düşüncesine sahip.

Almanların yüzde 76'sı siyasi partilerin göçten kaynaklanan problemlerle yeterince ilgilenmediğini düşünürken, ankete katılanların yüzde 34'ü göç konusundaki mevcut durum karşısında kişisel korkular hissettiğini belirtti.

Yeni anket sonuçlarının, AB'de serbest dolaşım ve göç tartışmasını alevlendirmesi bekleniyor.

Federal hükümetin küçük ortağı Hristiyan Sosyal Birlik Partisi'nin (CSU) son parti toplantısı kararlarında, Bulgaristan ve Romanya'dan göç eden ve Almanya'da sosyal yardımlardan faydalanan göçmenler hakkında "Dolandıran kovulur" sloganının kullanılması tartışmalara yol açmıştı.

CSU, Mayıs ayındaki Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi popülist kampanya başlattığı yönünde eleştirilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...