ABD Bulgaristan'a ağır silah gönderiyor

ABD'nin Bulgaristan'da çeşitli NATO tatbikatlarına katılmak üzere konuşlandırılmış 160 kişilik Amerikalı askeri personele geçici olarak ağır silahlar göndereceği belirtildi.

Anadolu Ajansı 18.08.2015 - 15:39

ABD Bulgaristan'a ağır silah gönderiyor

Bulgar Devlet Haber Ajansı'nın (BTA) haberine göre, ABD'nin Kuzey Carolina'daki bir askeri üssünden "Abrams" tipi dört tank, üç top ve altı zırhlı istihbarat araç Almanya üzerinden Bulgaristan'a ulaştırılacak.

BTA'nın haberinde, silahların Almanya'ya geldiği ve kısa sürede Bulgaristan'a ulaştırılarak Novo Selo adlı Amerikan askeri üssündeki deniz piyadelerden oluşan Amerikalı askeri personelin hizmetine teslim edileceği belirtildi.

BTA, ABD'nin Bulgaristan'da işlettiği üslerde görevli personelin 6 ayda bir dönüşümlü olarak değiştirildiğini de anımsattı.

NATO üyeliği 2004 yılında başlayan Bulgaristan her yıl ev sahipliğini yaptığı tatbikatların sayısını artırırken, Savunma Bakanlığı 2015 yılının sonuna dek ülkede 77 NATO tatbikat ve eğitim çalışmasının yapılacağını duyurmuştu.

Bu kapsamda ülkenin doğusunda Karadeniz sahilinde bulunan Şabla Hava Kuvvetleri Üssü'nde 24-28 Ağustos'ta yapılacak "Şabla 2015" NATO tatbikatı için hazırlıklar sürüyor.

Tatbikat için Bulgaristan Silahlı Kuvvetleri'ne ait çok sayıda ağır silahın birkaç gün önce karayoluyla Şabla'ya taşınması halk arasında endişe yaratmıştı.

Sayfa Yükleniyor...