Almanya da bu camiyi tartışıyor

Almanya'nın Fransa sınırına yakın Saarland bölgesinde yapılması planan bir cami ve minaresi tartışma konusu oldu. Halk, minarenin inşasına karşı çıkıyor.

11.02.2010 - 11:45

Almanya'nın Fransa sınırına yakın Saarland bölgesinde yapılması planan bir cami ve minaresi tartışma konusu oldu. Halkın bir bölümü İslam'ın giderek güçlendiği kaygısıyla minarenin inşasına karşı çıkıyor.

Üç kubbesi ve 8 metre uzunluğunda bir minaresi olması planlanan Selimiye Camii, Völklingen kasabasının 40 bin kişilik nüfusunu İsviçre'deki minare tartışmasına benzer bir şekilde ikiye böldü.

Halkın bir bölümü minalerin Almanya'da yeri olmadığını söylüyor. Caminin iki minareye sahip olması önerisi belediye meclisi tarafından reddedildi. Bunun üzerine Belediye Başkanı, planın geri çekilmesi çağırısında bulundu.

Ancak cami komitesi, inşa planın geri çevrilmesinin hiçbir yasal dayanağı olmadığını söylüyor ve mahkemeye başvurmaya hazırlanıyor.

Kasabadaki Türkleri temsil eden Adnan Ataklı, kiliselerin kuleleri gibi camilerin de minaresi olması gerektiğini söylüyor. Konuyla igili referandum yapılması çağrıları artıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...