Almanya da Romanlara kötü davranıyor

BM, 12 bin Roman'ı Kosova'ya göndermeye hazırlanan Almanya’yı Romanlara kötü davranmakla suçladı. BM’ye göre, ekonomik kriz Almanya’da şiddet ve ayrımcılığı da artırdı.

NTV Haber 01.10.2010 - 16:11

Almanya da Romanlara kötü davranıyor

BM’in insan haklarından sorumlu komiseri Navi Pillay, Alman hükümetini Romanları Kosova’ya sürerek çocuk ve gençlerin eğitim hakkını ihlal etmekle suçladı.

Yıllardır bu ülkede yaşayan gençlerin Almanya’ya mükemmel bir biçimde uyum sağladıklarını, Arnavutça bile bilmediklerini hatırlatan Pillay, onları Kosova’ya yabancı bir ortama göndermenin ağır sonuçları olacağını vurguladı.

Almanya’y, Balkan Savaşı'ndan kaçıp gelen 12 bin Roman, bu yılın Nisan ayında Kosova ile imzalanan geri dönüş anlaşması uyarınca sınırdışı edilmeyi bekliyor.

Alman hükümeti Romanların kitleler halinde sınırdışı edilmeyeceğini açıkladı. Almanya’da resmi olarak yaklaşık 80 bin Roman yaşadığı, illegal olanlarının sayısının bilinmediği belirtiliyor. Emniyet yetkililerinden alınan bilgilere göre, sadece Berlin’de 200 bin kişinin illegal olarak kaldığı, bunların büyük bir kısmının Roman olduğu tahmin ediliyor.

EV VERİLMİYOR, TOPLUMDAN DIŞLANIYORLAR
BM’in insan haklarından sorumlu Komiseri Navi Pillay, Almanya da dahil olmak üzere bütün AB ülkelerinde Romanlara karşı ayrımcılık yapıldığı, ekonomik krizden sonra bu ayrımcılığın arttığı görüşünde.

Macaristan ve Slovakya’da ölümle sonuçlanan saldırılar olduğunu hatırlatan Pillay, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan , İtalya, Litvanya, Romanya gibi ülkelerde de Romanların zorla sınırdışı edildiği, Roman oldukları için ev verilmediği ve toplumdan dışlandığına dikkat çekti.

Pillay, AB’yi de Romanlara karşı tavrını düzeltmeye çağırdı. Pillay’a göre, atılacak ilk adım Romanlara, insani koşullarda kalacak yer ve tıbbi hizmet ile eğitim olanağı sağlamak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...