Almanya: Her yıl 400 bin göçmene ihtiyacımız var

Almanya Federal İş Ajansı (BA) Başkanı Detlef Scheele, ülkesinin her yıl 400 bin göçmene ihtiyacı olduğunu söyledi.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 24.08.2021 - 14:07 | Son Güncelleme : 24.08.2021 - 15:04

Almanya: Her yıl 400 bin göçmene ihtiyacımız var

Almanya Federal İş Ajansı (BA) Başkanı Detlef Scheele, "Her yıl 400 bin göçmene ihtiyacımız var" dedi.

Süddeutsche Zeitung'a konuşan  Detlef Scheele, Almanya'daki iş piyasasında kalifiye eleman ihtiyacının her geçen gün daha fazla hissedildiğine dikkati çekti.

Göçmen ihtiyacının önceki yıllara göre çok fazla olduğunu söyleyen Scheele, "Yaşlı veya hasta bakım alanında, iklimlendirme teknisyenlerine lojistik uzmanlara ve akademisyenlere ihtiyacımız var" diye konuştu.

"ALMANYA AFGANİSTAN İÇİN ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI"

Göçmen iş gücü ile sığınmacı konusunun karıştırılmamasını isteyen Scheele, "O konu, insani bir sorundur. Afganistan'dan gelen mülteciler yola çıkarsa Almanya onları kabul etmek için üzerine düşeni yapmalıdır. Ama benim için iş gücü piyasasındaki boşlukları doldurmak önemli" değerlendirmesinde bulundu.

"ALMANYA'DA İŞ GÜCÜ TÜKENİYOR"

"Sığınmacı konusunun Almanya'da aşırı sağcı partileri güçlendirdiği" iddiasına ilişkin Scheele, "Ayağa kalkıp şöyle diyebilirsiniz; yabancı istemiyoruz. Ama bu işler öyle işlemiyor. Dediğim gibi biri insani bir sorun, diğeri iş gücü piyasası sorunu. İkisi birbirine karıştırılmamalıdır” derken, “Gerçek şu ki; Almanya'da iş gücü tükeniyor ancak bu boşluk, insani nedenlerle sığınma hakkı verilen kişiler tarafından da kısmen doldurulabilir. 2015 mülteci dalgasında, içlerinde nitelikli insanlar ve yüksek eğitim hedefleri olan birçok insan da vardı. Bence insanlar, mülteci merkezlerinde oturmak için kendi ülkelerinden kaçmaz" şeklinde konuştu.

Demografik gelişme nedeniyle potansiyel çalışan sayısının bu yıl yaklaşık 150 bin azalacağını aktaran Scheele, "gelecek yıllarda bunun çok daha dramatik bir hal alabileceği" uyarısında bulundu.

Sayfa Yükleniyor...