Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Hamas adına bağış topladığı gerekçesiyle, merkezi Frankfurt'ta bulunan "İnsani Yardım Vakfı" İHH'nın faaliyetlerini yasakladı.

Maiziere, yaptığı yazılı açıklamada, "Hamas gibi bir terör örgütüne yardımcı olduğu" için İHH'nın özellikle Hamburg, Hessen ve Kuzey Ren Vestfalya eyaletlerindeki faaliyetlerinin bu sabahtan itibaren yasaklandığını bildirdi.

İHH'nın uzun zamandan beri Gazze Şeridi'nde Hamas adına faaliyet gösteren "sözde" sosyal yardım derneklerini maddi açıdan geniş çaplı desteklediğini kaydeden Maiziere, "Hamas, İsrail ve Yahudi vatandaşlarına karşı şiddet uyguluyor ve böylece İsrail ile Filistin halklarının barışçıl bir şekilde anlaşmasını olumsuz yönde etkiliyor. Kuruluş gerekçelerinde bile İsrail'in mevcudiyet hakkını tanımıyor, siyasi ve dini hedeflerine ulaşmak için de şiddeti teşvik ediyor. Hamas, agresif ve mücadeleci bir şekilde İsrail devletinin bireylerine ve kuruluşlarına karşı, gerektiği takdirde terörist unsurlara da başvurarak zarar vermeye ve şiddeti körüklemeye çalışıyor" şeklinde görüş belirtti.

O YARDIMLA TERÖR FİNANSE EDİLİYOR
Maiziere, "İHH'nın sağladığı maddi destekle Hamas'ın terör eylemlerini finanse ettiğini" savundu. "İHH'nin böylece bölgedeki şiddetin körüklenmesine neden olduğu için hakkında yasaklama kararı aldığını" bildiren Maiziere, "Alman topraklarından doğrudan ya da dolaylı yoldan İsrail devletinin mevcudiyet hakkına karşı faaliyet gösteren örgütler, ülkedeki örgütlenme özgürlüğünü ihlal etmiş olurlar. Bu nedenle İHH'yi bugün itibarıyla yasakladım" şeklinde ifade kullandı.

Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatının bir süre önce yayımladığı raporda ilk kez İHH'dan söz edilmiş ve derneğin özellikle Filistinliler ve Gazze için düzenlediği yardım kampanyalarına işaret edilmişti.

TÜRKİYE'DEKİ İHH: İLGİMİZ YOK
Türkiye'deki İnsani Yardım Vakfı'ndan ise yazılı bir açıklama geldi. Vakıf, Almanya'da yasak getirilen oluşumla kendileri arasında bir bağ olmadığını duyurdu.
Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere tarafından bugün yasaklandığı açıklanan "Uluslararası İnsani Yardım Teşkilatı"nın (IHH) Başkanı Mustafa Yoldaş, yasak kararının "utanç verici ve hukuka aykırı" olduğunu savundu.

Yoldaş, yaptığı yazılı açıklamada, "IHH'nın Almanya İçişleri Bakanı tarafından yasaklanması utanç verici ve hukuka aykırı" ifadesini kullanarak, karara karşı gerekli yasal işlemlerin hemen başlatılacağını bildirdi.

Almanya İçişleri Bakanının açıklamasında, IHH'nın Hamas'ı desteklediğine ve böylece halklar arasında anlaşma zihniyetine aykırı hareket ettiğinin belirtildiğine işaret edilen açıklamada, "İsrail hükümetinin devletler hukukuna aykırı olarak baskı uyguladığı insanlara insani yardım yapılmasını istediği için IHH'nın yasaklanmasının insanları aşağılayıcı bir karar olduğu" görüşüne yer verildi.

Maiziere'nin gösterdiği gerekçeyle Gazze Şeridi'nde yardım çalışmalarında bulunan BM'nin ve Kızılhaç örgütünün de yasaklanması gerektiğini ifade eden Yoldaş, "Alman devletinin de Filistin halkına yönelik terör uygulayan İsrail politikasının uygulayıcısı haline geldiğini" kaydetti.

"İsrail işgali ve devlet terörüyle Filistinlilerin neredeyse yaşama haklarının elinden alındığını, şimdi de Gazze Şeridi'ne her türlü yardımın kesilmesi kararının alınmış olduğunu" savunan Yoldaş, "İçişleri Bakanı, çocukları yetim bırakanları cezalandırmak yerine yetim çocuklara bakan kişileri cezalandırıyor" şeklinde görüş belirtti.

Yoldaş, amaçlarının sadece insani yardım yapmak olduğunu, geçen yıl sadece Filistin topraklarında değil, Haiti dahil olmak üzere 79 ülkeye insani yardım yaptıklarını ifade ederek, hiçbir zaman İsrail'in mevcudiyet hakkını inkar etmediklerini ve şiddeti de tasvip etmediklerini kaydetti.

Açacakları davada haklı çıkacaklarına inandığını belirten Yoldaş, "IHH'yı neredeyse tümüyle gönüllü olarak yaptığı insani hizmetlerinden dolayı takdir edecekleri yerde, saydam siyasi hesaplar nedeniyle ortaya atılan gerekçelerle yasaklıyor ve Almanya'nın imajına dünyanın büyük bir kesiminde zarar veriyorlar" ifadelerini kullandı.