Almanya ile 'Gezi' restleşmesi

AB'nin 3 yıl aradan sonra Türkiye ile yeni bir müzakere başlığı açmasına engel olan Almanya ile "Gezi" restleşmesi yaşanıyor. Bağış'ın Merkel'e yönelik açıklamaları sonrası, Türk elçi Berlin'de Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Ankara da Alman elçiyi Dışişleri'ne çağırdı.

21.06.2013 - 12:40

Almanya ile 'Gezi' restleşmesi

Alman Der Spiegel dergisinin internet sayfasında yer alan habere göre, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, izahat vermesi için Alman Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Türk Büyükelçi Karslıoğlu, Almanya Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle Türkiye saatiyle 14.30'da görüştü. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, bir ziyaret için Ukrayna'da olduğu için Karslıoğlu'yla diğer Alman yetkililer görüştü.

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış'ın açıklamaları üzerine harekete geçen Alman makamları, Bakan Bağış'ın sözlerini "kabul edilemez" olarak değerlendirdi.

ANKARA DA ALMAN ELÇİYİ ÇAĞIRDI
Türkiye'nin tepkisi de gecikmedi. Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı.

DAVUTOĞLU: KABUL EDİLEMEZ
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yaptığı açıklamada, başta Almanya olmak üzere bazı üye ülkelerin, yeni müzakere başlığının açılmasına itiraz etmesini eleştirdi.

Davutoğlu, "Ülkelerin tek tek tutumları bizim için önem taşıyor. Türkiye her zaman Avrupa değerleri içinde objektif eleştirilere açık olmuştur. Ancak herhangi bir şekilde konuyla ilişkisiz hususlar irtibatlandırılarak Türkiye-AB ilişkililerinde bir sıkıntı doğuracak şekilde mazeretlerle bu faslın açılmasının engellenmesi hiçbir şekilde kabul edilemez" diye konuştu.

İTALYA: KAPILAR KAPANMASIN
İtalya Dışişleri Bakanı Emma Onino ise Avrupa'ya “Türkiye ile kapıları kapatmama" çağrısında bulundu.

Bonino, ‘bölgesel politikalar’ın yanısıra, ‘insan hakları ve adalet’ konularındaki başlıkların da müzakereye açılmasını istedi.  

KRİZ GEZİ ELEŞTİRİSİYLE BAŞLADI
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Gezi Parkı eylemleri nedeniyle Türk polisinin göstericilere karşı tutumunu eleştirmişti. AB'nin 3 yıl aradan sonra Türiye ile "Bölgesel Politikalar" faslını açma girişimi Almanya ve Hollanda engeline takılmıştı.

BAĞIŞ: SONUN SARKOZY GİBİ OLUR
Almanya'nın engellemesi sonrası Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Türkiye iç siyasette malzeme yapılacak bir konu değildir. Daha önce bu malzemeyi kullanmaya kalkan Sarkozy'nin sonu pek hayırlı olmadı” demişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...