Alman Der Spiegel dergisinin internet sayfasında, "Patriot misyonunda kötü muamele: Türkiye Alman askerlerin suçlamalarını reddetti" başlıklı bir haber yayınlandı.

Haberde, Kahramanmaraş'ta görev yapan 300 Alman askerinin yetersiz sağlık hizmeti aldığı, rutubetli odalarda kaldığı ve Türk askerleri ile Alman askerleri arasında fiziki şiddet yaşandığı ileri sürüldü.

Der Spiegel'ın haberinde, Türkiye Genelkurmay Başkanlığı'nın bugün detaylı bir açıklama yaparak, söz konusu iddialara tek tek yanıt verdiği belirtildi.

"FİİLİ SALDIRI OLMADI'
Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasında, Alman inzibatlarının bir Türk komutan tarafından fiili saldırıya uğradığı iddiaları reddedildiği vurgulandı. Haberde, Genelkurmay'ın "23 Şubat'ta Türk, Alman ve Hollanda savunma bakanlarının ziyareti sırasında, yolu kesen 8 Alman inzibatın, tugay komutanı tarafından ikaz edildiği" görüşüne yer verildi.

ÜST DÜZEY RANDEVU TALEBİ
Almanya'nın en yüksek trajlı gazetesi Bild de, "Alman askerlere kötü muamele" iddialarını sayfalarına taşıdı. Haberde, Federal Alman Ordu Mensupları Birliği Başkanı Yarbay Ulrich Kirsch'in Savunma Bakanı Thomas de Maizière'den randevu talep ettiği belirtildi.

Bild gazetesinin haberinde, Alman anamuhalefet partisi SPD'nin savunma politikalarından sorumlu sözcüsü Rainer Arnold'un da, bu konunun askeri ve siyasi açıdan "en üst seviyede" açıklığa kavuşturulmasını talep ettiği vurgulandı. Yeşiller Partisi'nin de Ankara'daki hükümetten bu konuda daha detaylı bir açıklama beklediği ifade edildi.

'DOSTÇA AĞIRLANMAK İSTİYORUZ'
Die Welt gazetesine açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de, Kahramanmaraş'ta görev yapan 300 Alman askerlerine daha fazla saygı gösterilmesini istedi. Almanya Dışişleri Bakanı Westerwelle, "Dost olarak geldik, dost olarak ağırlanmak istiyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de, Alman askerlerin görev şartları konusunda Türk ile Alman makamlarının sürekli temasta olunduğunu belirtti.

Kahramanmaraş'ta Türk askerleri ile Alman askerleri arasında gerilim yaşandığı ileri sürüldü.
Kahramanmaraş'ta Türk askerleri ile Alman askerleri arasında gerilim yaşandığı ileri sürüldü.

'YETKİ ALANLARI NETLEŞTİRİLMELİ'
Kahramanmaraş'ta görev yapan Alman askerlerin durumuyla ilgili rapor hazırlayan Federal Meclis'in Silahlı Kuvvetler raportörü Hellmut Königshaus da, Rheinische Post gazetesine yaptığı açıklamada, ev sahibi Türkiye'nin bu konuda tek başına sorumluluk taşımadığını söyledi.

Könighaus, hijyen konusunda Türk ve Alman makamları arasında yetki alanlarında belirsizlik olduğunu, yetki alanlarının netleştirilmesi gerektiğini belirtti.

RAPORU KÖNIGHAUS HAZIRLADI
Federal Alman Meclisi Silahlı Kuvvetler Raportörü Hellmut Könighaus, NATO'nun füze savunma sistemi misyonu çerçevesinde Kahramanmaraş'ta görev yapan 300 Alman askerlerinin durumuna ilişkin bir rapor hazırlamıştı.

Raporda, Alman askerlerin "olumsuz koşullarda görev yaptığı" ve "kötü muamele" gördüğü ileri sürülmüştü. Könighaus raporunda Türk tarafıyla işbirliğinde büyük sorunlar yaşandığını da iddia etmişti.