Almanya "Patriot"ları değiştirecek

Almanya Savunma Bakanlığı "Patriot" hava savunma sistemi yerine 4 milyar avro değerinde "Meads" savunma sistemlerini getirecek.

Anadolu Ajansı 15.05.2015 - 17:00

Almanya "Patriot"ları değiştirecek

Almanya Savunma Bakanlığının gelecek on yılın en önemli ve pahalı silahlanma hamlesini yapmayı planladığı bildirildi.

Alman medyasında yer alan haberlere göre, bakanlık "Patriot" hava savunma sistemleri yerine 4 milyar avro değerinde "Meads"leri (Orta menzili genişletilmiş hava savunma sistemi) getirecek. Söz konusu miktarın Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'in bakanlığı dönemindeki ilk önemli satın alma miktarı olduğu belirtildi.

Meadslerin Fransız, Alman, İspanyol, İtalyan ve İngiliz konsorsiyumu olan MBDA firmasıyla Amerikalı silah şirketi Lockheed Martin tarafından üretileceğinin belirtildiği haberlerde, Patriotların üreticisi Raytheon firmasının sistemini modernize etmesi gerektiği kaydedildi.

MBDA firmasının Almanya'da bin 300 çalışanı bulunuyor ve bunların bin 100 tanesi Bavyera Eyaleti'nin Schrobenhausen şehrinde istihdam ediliyor.

Federal Basın Merkezi'nde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Ingo Gerhartz, Meads savunma sistemlerinin satın alınmasının tartışıldığını ve kararın haziran sonunda verileceğini söyledi.

1 MİLYAR EURO YATIRIM

Meads hava savunma sistemi ABD, Almanya ve İtalya ortaklığıyla üretiliyor. Almanya şimdiye kadar bu sistem için 1 milyar euro yatırım yaptı. Meads sistemi 360 derece radar kapasitesi ile uçan objeleri takip edebiliyor ve aynı anda iki farklı hedefle savaşabiliyor.

Sayfa Yükleniyor...