'Almanya PKK'ya destek vermekle suçlandı'

Alman Tagesspiegel gazetesi, "Erdoğan Berlin'i PKK'ya yardım etmekle suçluyor" başlığıyla verdiği haberde, Erdoğan’ın isim vermeden Alman vakıflarını PKK'ya destek vermekle sert bir  biçimde eleştirdiğini, sözkonusu vakıfların ise "öfkeli" ve "şaşkın" tepki verdiğini yazdı.

NTV Haber 04.10.2011 - 15:32

'Almanya PKK'ya destek vermekle suçlandı'

Alman basınında, Başbakan Erdoğan’ın Alman vakıflarının PKK’ya yardım etmesi konusunda yaptığı açıklamalara yer verildi.

Alman Tagesspiegel gazetesi, Erdoğan'ın para yardımının güneydoğudaki projeler üzerinden PKK'ya gittiğini söylediğini ancak Erdoğan'ın hangi Alman kurumları kastettiği belirtmediğini ifade edilen haberde, Erdoğan'ın bu açıklamayı neden yaptığının da açık olduğu kaydedildi.

Alman vakıflarının 9 yıl önce "casusluk" suçlamasıyla mahkeme önünde çıktıkları, ancak söz konusu vakıfların mahkemede beraat ettikleri hatırlatılan haberde, "Başbakan, vakıflar ile kalkınma yardımı yapan kuruluşları mı karıştırıyor?" ifadesi kullanıldı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN YALANLAMA
Alman Dışişleri Bakanlığı, Başbakan Erdoğan’ın "Alman vakıflarının  PKK’ya yardım ettiği" yönündeki iddialarını reddetti.

Almanya Dışişleri Bakanlığı  tarafından yapılan açıklamada, PKK’nın Almanya ve Avrupa Birliği tarafından terör örgütü olarak sınıflandırıldığının altı çizildi.

Gazetecilerin soruları üzerine açıklama yapan bakanlık sözcüsü, yasal çerçevenin dışında yürütülen bir faaliyet olduğu bilgisine ulaşırlarsa, bunun takipçisi olacaklarını da vurguladı.

'PKK'YI TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK NİTELİYORUZ'
Haberde, Alman tarafında bu açıklamaların şaşkınlıkla karşılandığı belirtilirken, Alman Dışişleri Bakanlığı'nın, PKK'nın AB'de terör örgütü olarak nitelendirildiği ve yasak olan faaliyetler konusunda bilgilerinin olması durumunda bunu takibat yapacaklarını ifade ettiği kaydedildi.

'KREDİ VERME PRENSİBİMİZ YOK'
Heinrich Böll Vakfı'ndan Ulrike Dufner, Alman vakıflarının prensip olarak kredi vermediklerini ifade etti. Heinrich Böll Vakfı'nın AK Parti yönetiminde olan yerel idarelerle de çalıştığını belirten Dufner, Erdoğan'ın bu suçlamalarını Türkiye'de artan milliyetçilik dalgasının bir parçası olduğunu iddia etti.

Süddeusche Zeitung'un internet sitesinde yer alan haberde de "Erdoğan Alman vakıflarına teröre destek vermekle suçladı"  ifadesi kullanıldı. Dufner, burada da, Alman vakıflarının kredi veremeyeceğini yineleyerek, saydam olduklarını kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...