NTV

Almanya Varufakis'in orta parmağını konuşmaya devam ediyor

NTV Haber

Dünya

Yunan Maliye Bakanı Varofakis'in 2013'teki bir konferansta Almanya için el işareti yapması olayı sıcaklığını koruyor. Varofakis görüntülerin kurgulandığını öne sürerken, konferansı görüntüleyen Hırvat editör, kurgu olmadığını ve hareketin net olarak görüldüğünü söyledi. Görüntüyü bizzat kurguladığını öne süren Alman televizyoncu ise, daha sonra bu açıklamasını geri aldı ve kurgu olmadığını duyurdu.

İlişkili Haberler

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varofakis'in 2013'te Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'te bir festivalde yeni yazdığı kitabının tanıtımı vesilesiyle yaptığı konuşma tartışılmaya devam ediyor.

57 dakikalık konuşmada Yunanistan'ın borç sorununa da değinen Profesör Yanis Varufakis bir noktada şöyle diyor: "Belki Yunanistan temerrüde düşüp Almanya'ya parmağını gösterip şimdi sorunu siz çözün demeli."

Bu sırada da Varofakis Almanya'yı kastederk "orta parmak" işareti yapıyor. Bu görüntüler Almanya'da büyük yankı uyandırdı ve kamuoyu Yunanistan'a desteğin kesilmesini istemeye başladı.

Yunanistan Maliye Bakanı Varofakis ise önce konuşmasının içeriğinin saptırıldığını söyledi, ardından da görüntünün gerçek olmadığını savundu.

Görüntüleri yayınlayan Alman ARD televizyonu da teknik uzman incelemesi yaptırdığını ve görüntünün gerçek olduğunu bildirdi.

Ardından ARD'ye rakip ZDF televizyonunun mizah programı, görüntülerin kendileri tarafından kurgulandığını ve rakip ARD'yi yanıltmayı başardıklarını duyurdu.

ZDF'nin açıklaması Varofakis'in bir komploya kurban olduğu izlenimi yaratırken, ZDF saatler sonra şaka yaptığını ve görüntülerle ilgisi olmadığını bildirdi.

Son durumda görüntüler gerçekliğini koruyor. Varofakis'in Zagreb konuşmasını videoya kaydeden editör Martin Beros da, görüntülerin gerçek olduğunu söyledi.

Beros, "Konuşmanın görüntüleri orijinaldir, oynanmamıştır, değiştirilmemiştir. Ayrıca Profesör Varofakis'in parmağı ve o zaman söyledikleri şimdi önemli değildir" dedi.

Hırvat editör Martin Beros bu el hareketi yerine ekonomik kriz ve kemer sıkmanın Avrupa'daki yıkıcı etkisine odaklanılması gerektiğini de söyledi.

ETİKETLER