NTV

Almanya ve ABD'den istihbarat anlaşması

Anadolu Ajansı

Dünya

ABD ile Almanya uluslararası terörle mücadelede bilgi paylaşımını artırmak amacıyla yeni bir anlaşma imzalayacak.

ABD İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson ile Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Washington'da bir araya geldikten sonra gazetecilere açıklama yaptı.

ABD İç Güvenlik Bakanı Johnson, terör örgütlerinin son dönemdeki saldırılarının ardından ABD ile Avrupa ülkeleri arasındaki ortak terörle mücadele çabalarının arttığını söyledi. Johnson, özellikle Avrupa ülkelerinin ABD ile daha etkin çalışma kararlılığında artış gözlediklerini belirtti.

Johnson, Almanya İçişleri Bakanı Maiziere ile ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch arasında imzalanacak anlaşmanın Avrupa'da artan terör tehdidinin bir sonucu olduğunu ifade etti. Anlaşmanın detayları hakkında bilgi verilmedi.

Johnson ayrıca, Avrupa'daki resmi makamların havayolu şirketlerinin yolcu bilgilerine ulaşması için alınan yasal önlem konusunda Almanya'nın çabalarından övgüyle bahsetti ve yabancı teröristlerin ülkeler arasında dolaşımının engellenmesi hususunu Maiziere ile ele aldıklarını belirtti. Johnson, IŞİD'e katılmak üzere ABD'den Irak ve Suriye'ye giden kişilerin sayısında azalma görüldüğünü söyledi.

Maiziere de aynı şekilde IŞİD saflarına katılmak üzere Almanya'dan bu ülkelere giden kişilerin sayısının azaldığını kaydetti. Bugüne kadar IŞİD saflarında savaşırken öldürülen Alman vatandaşı sayısının 140 olduğunu anlatan Maiziere, Almanya'dan IŞİD'e katılan kişilerin sayısındaki düşüşü örgütün cazibesini kaybetmesine bağladı.

ETİKETLER