Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, cumartesi günü Fransa'nın başkenti Paris'te yaptığı açıklamada, Almanya ve Fransa'nın hemen her konuda aynı duruşu sergilediğinin görülmesinin ve bunun içeriğinin bilinmesinin kendileri için önem taşıdığını söyledi. Gabriel, Fransız mevkîdaşı Jean-Marc Ayrault ile yaptığı görüşmenin ardından "Avrupa'nın gelecekten korkmak için hiçbir nedeninin bulunmadığını” ifade etti.

Ayrault da "Almanya ve Fransa aynı yöne baktıkları zaman Avrupa'da ilerleme sağlanacağına” inandıklarını kaydetti. Ayrault, Almanya ve Fransa'nın Avrupa projesini korumakla yükümlü olduğunu ifade etti.

Her iki bakan da iç güvenliğin sağlanmasının ve Avrupa Birliği'nin dış sınırlarının korunmasının en önemli görevler olduğu konusunda aynı görüşü savundu. "Günümüzde çok sayıda zorlukla karşı karşıya olduklarını” söyleyen Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault, bunları aşmak için iki ülkenin diplomatik girişimlerine hiç ara vermemesi gerektiğini dile getirdi.

İki bakan da güçlü bir Avrupa için işbirliği mesajı verdi. Güçlü bir Avrupa'nın ABD'nin çıkarına olduğuna işaret eden Ayrault, buna örnek olarak IŞİD ile mücadele ve Ukrayna krizinin çözümü için gösterilen çabaları gösterdi.

RUSYA'YA YAPTIRIM KONUSUNDA NET TAVIR

İki bakan ayrıca Fransız ve Alman uzmanların Transatlantik ilişkilerin geleceğini görüşecekleri bir toplantıda biraraya gelmeleri konusunda uzlaşmaya vardı. Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, "Fransa gibi biz de Transatlantik ilişkilerden kolayca vazgeçmek istemiyoruz” dedi.

İki bakanın görüşmesinde gündeme gelen konulardan biri de Rusya'ya yönelik yaptırımlar oldu. "Fransa ve Almanya'nın yaptırımlar konusundaki tutumlarının açık” olduğunu belirten Gabriel, ancak Minsk barış sürecinde ilerleme sağlandığı takdirde, yaptırımların kaldırılabileceğini söyledi. Fransız bakan Ayrault da "Orada savaş olduğunu unutmamak gerekiyor” dedi. ABD'nin yeni başkanı Donald Trump ise Rusya'ya yönelik yaptırımların kaldırılması konusunda daha esnek bir tavır sergiliyor.

TRUMP'IN MÜLTECİLERE YÖNELİK TEDBİRLERİ "ENDİŞE VERİCİ"

Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault, ABD Başkanı Donald Trump'ın ülkeye mültecilerin ve Müslümanların girişine getirdiği kısıtlamalarla ilgili de açıklamalarda bulundu. "Bu bizi ancak endişelendirebilir ama bizi endişelendiren birçok konu var" diyen Ayrault, ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson'u Paris'e davet ederek Avrupa'nın çıkarları, değerleri ve dünya vizyonu hakkında kendisini bilgilendireceğini söyledi. Fransız Bakan "Savaştan ve baskıdan kaçan sığınmacıları kabul etmek ödevlerimiz arasında" diye konuştu.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in göreve gelmesinin üzerinden 24 saat bile geçmeden Paris'te Fransız mevkîdaşı Jean-Marc Ayrault'yu ziyaret etmesinin sembolik bir önemi bulunuyor. Almanya'da dışişleri bakanları geleneksel olarak ilk ziyaretlerini, Almanya'nın Avrupa'daki en önemli müttefiki Fransa'ya gerçekleştiriyorlar. Bu geleneği takip eden Gabriel'in önümüzdeki günlerde de Brüksel'e gitmesi bekleniyor. Bunun yanı sıra Gabriel'in en kısa zamanda ABD'ye giderek, yeni hükümetin temsilcileri ile biraraya gelmeyi planladığı kaydedildi.