Almanya'nın yeni cumhurbaşkanı Steinmeier olacak

Almanya'da Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un yerine seçilecek isim belli oldu. Başbakan Merkel'in Hristiyan Birlik Partileri, Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in cumhurbaşkanı adayı olması konusunda koalisyon ortakları SPD ile anlaştı.

ntv.com.tr 14.11.2016 - 12:51 | Son Güncelleme : 14.11.2016 - 12:53

Almanya'nın yeni cumhurbaşkanı Steinmeier olacak

Almanya'da Başbakan Angela Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Birliği CDU ile kardeş partisi Hristiyan Sosyal Birlik CSU, Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un koltuğuna şubat ayında oturacak aday konusunda koalisyon ortağı SPD ile anlaşmaya vardı.

Hristiyan Sosyal Birlik CSU lideri Horst Seehofer bugün Münih'te düzenlediği basın toplantısında, cumhurbaşkanı adayı konusunda kardeş partilerin anlaşmaya vardığını söyledi.

Sosyal Demokrat Parti SPD, Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in cumhurbaşkanı adayı olması için koalisyon ortağına baskı yapıyordu.

Dün akşam Başbakan Angela Merkel, CSU lideri Horst Seehofer ve SPD lideri Sigmar Gabriel, olası cumhurbaşkanı adayını belirlemek için bir araya gelmişti. 50 dakika süren toplantı sonrası SPD lideri Sigmar Gabriel ayrılmıştı.

Alman basınında, koalisyon ortaklarının bir aday konusunda anlaşamadığı belirtilmişti. Almanya'da Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un yerine gelecek isimle ilgili tartışmalar yaklaşık bir ay sürdü.

Joachim Gauck sağlık sorunları ve yaşının ileri olmasını gerekçe göstererek, cumhurbaşkanlığına ikinci dönem için aday olmayacağını açıklamıştı.

Sayfa Yükleniyor...