Almanya’da ABD askerlerine yaylım ateşi: 2 ölü

Frankfurt Havaalanı’nda ABD askerlerini taşıyan bir otobüs hedef alındı. 2 kişinin öldüğü saldırının ardında İslamcıların olduğu açıklandı.

02.03.2011 - 17:51

Almanya’da ABD askerlerine yaylım ateşi: 2 ölü

Almanya'nın Frankfurt havaalanında Amerikan askerlerini taşıyan bir otobüsün içinde veya yakınında açılan ateş sonucu iki kişi öldü, iki kişi ağır yaralandı. Havaalanı sözcüsü olayın, Avrupa’nın ikinci en büyük dağıtım merkezinin yer aldığı 2’inci terminalde gerçekleştiğini açıkladı.

Sözcü, ölen ve yaralananlar hakkında bilgi vermekten çekinirken, DAPD haber ajansı olayda iki kişinin öldüğünü, iki kişinin de yaralandığını bildirdi.

İki kişinin öldüğünü doğrulayan Frankfurt polisi, bunun bir terör saldırısı olup olmadığının henüz bilinmediğini, olayla ilgili olarak 21 yaşındaki bir saldırganın yakalandığını açıkladı. Soruşturma başlatan savcılar saldırının ardından İslamcıların olduğunu açıkladı.  

Zanlının Kosova kökenli olduğu belirtilirken, olayda muhtemelen otobüs şoförü ile bir askerin öldüğü, asker olduğu tahmin edilen iki kişinin de ağır yaralandığı ifade edildi.

ABD’nin Avrupa Komutanlığı’ndan konu ile ilgili açıklama henüz gelmezken, olayın araştırıldığı duyuruldu.

MERKEL VE OBAMA
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Amerikan askerlerine ateş açılmasının sebebini henüz bilmediklerini söyledi. "Henüz ayrıntıları bilmiyoruz" diyen Merkel, olayda hayatını kaybeden askerlerin ailelerine başsağlığı diledi.

Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de, öldürülen askerlerin ailelerinin acısını paylaştığını belirterek, bu olayın en kısa zamanda aydınlatılacağına inandığını kaydetti.

ABD Başkanı Barack Obama da, Beyaz Saray'ın brifing odasında yaptığı açıklamada, saldırının ''çok çirkin bir eylem'' olduğunu belirterek, ABD'nin faillerin adalet önüne çıkarılması için çalışacağını söyledi ve üzüntüsünü dile getirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...