Almanya'da Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne bağlı (DİTİB) Rotthausen Yeni Cami'nin girişine yüzleri kapalı 2 kişi tarafından domuz ayağı ve kulakları bırakıldı.

Olayı, ülkede Türklerin yoğun yaşadığı Gelsenkirchen kentindeki camiye sabah namazını kılmaya gelen cemaat sakinleri fark etti.

Cemaatin haber vermesiyle olay yerine gelen polis devlet koruma birimi de camiye domuz ayağı ve kulakları bırakılmasıyla ilgili soruşturma başlattı.

“TEDİRGİN OLDUK”

Rotthausen Yeni Cami Dernek Başkanı İsmet Bozok yaptığı açıklamada, eylemi kınadığını belirterek, ''Böyle bir saldırıdan dolayı tedirgin olduk'' dedi.

Alman halkıyla Müslümanlar olarak birlik ve beraberlik içinde yaşamayı arzu ettiklerini belirten Bozok, ayrıca caminin kamera görüntülerinde saldırganların iki kişi olduklarının görüldüğünü ve bu görüntüleri polise teslim ettiklerini dile getirdi.

Bozok, eylemi yapanların başlarını kapattıkları için yüzlerinin tam görülemediğini kaydetti.

Polis de olayın arkasında yabancı düşmanlığına dair izler bulunduğunu ancak soruşturmanın tüm yönleriyle sürdüğünü bildirdi.

BAŞKA CAMİLERE DE BIRAKILMIŞTI

Almanya'nın batısında bulunan Kuzey Ren Vestfalya eyaletine bağlı Gelsenkirchen'de bu tür bir eylemin ilk kez yapıldığı ifade edildi.

Almanya'da camilere domuz bırakma eylemlerinde artış görülüyor.

Geçen yılın aralık ayı sonunda Berlin'de bir camiye domuz kafası gönderilmiş, geçen ay sonunda da Leipzig'te yapımı süren cami inşaatına ölü domuz bırakılmıştı.