Alman Tren Makinistleri Sendikası (GDL) ile Alman demiryolu işletmesi Deutsche Bahn (DB) arasında bir süredir toplu iş sözleşmesi görüşmeleri yürütülüyordu.

Görüşmelerin tıkanması üzerine GDL yolcuları zorda bırakacak bir karara vardı.

GDL’den yapılan açıklamaya göre yük treni makinistlerinin grevi yarın (çarşamba) günü 15.00 itibariyle başlayacak ve pazartesi sabahı saat 04.00'e kadar sürecek.

Bunu takiben iş bırakacak olan yolcu treni makinistlerinin grevi ise perşembe günü 02.00'de başlayacak ve yine pazartesi günü 04.00'te sona erecek.

GDL ile Alman Demiryolları İşletmesi arasında süren toplu sözleşme görüşmeleri pazartesi günü anlaşmazlıkla sonuçlanmıştı. Taraflar anlaşmazlık nedeni olarak birbirlerini suçlarken Sosyal Demokrat Parti Genel Sekreteri Yasmin Fahimi, GDL’yi sert bir dille eleştirdi.

Fahimi, Demiryolları İşletmesi’nin toplu sözleşme önerisini reddeden GDL Sendikası’nın tavrını anlamakta zorlandığını belirtti ve “Bu tutumuyla GDL Alman sendika tarihine katkıda bulunmuyor” dedi.

GDL çalışma saatlerinin azaltılarak 39 saatten 37 saate indirilmesini ve maaşlara yüzde 5 oranında zam yapılmasını talep ediyor. GDL bunu sadece 20 bin makinist için değil, aynı zamanda 17 bin demiryolu çalışanı için de talep ediyor.