Almanya'nın Bremen kentinde yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı gösteri, Halep'te hayatını kaybedenler için Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı.

"Halep yanıyor, insanlık ölüyor", "Halep'i kurtarın", "Halep orada, acısı her yerde" yazılı pankartlar açan grup, "Yeter artık, katliam ve ölümleri durdurun" diye slogan attı.

Grup adına hazırlanan ve IGMG Bremen Dış İlişkiler Başkanı Vahit Bilmez tarafından okunan basın açıklamasında, Halep'te yaşananların dünya için bir utanç vesilesi olduğu vurgulandı.

Halep'te insanlığın öldüğü, henüz hayatta olanların da ölmeyi beklediği belirtilen açıklamada, "Hiçbir şey yapmadan olup biteni izleyen bizler, neyi bekliyoruz? Bu eylemsizlik hangi değerlerimizle, hangi insan hakları idealiyle uyuşuyor? Halep'te yaşananların kelimelerle açıklanır bir yanı yok ama kelimelerden öte bir eylem de göremiyoruz" ifadelerine yer verildi.

"SORUMLULUKTAN HİÇBİR ZAMAN KURTULAMAYACAKLAR"

Açıklamada, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonunun, Halep'te sivillere yönelik saldırıları "insanlığın bittiği nokta" diye nitelediği hatırlatıldı.
Haber kanallarının saat başı "kelimelerle ifade edilemeyecek bir vahşet"ten söz ettiğine değinilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bunlar bizim çaresizliğimizi ifade eden kelimelerden daha fazlası değil. Bunlar bizim utancımızı örtsün diye sarf edilen kelimelerdir. Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve uluslararası bütün güçler bu sorumluluktan hiçbir zaman kurtulamayacak. Herkes aynı insan haklarına sahip olarak özgür doğmuştur. İnsan Hakları Evrensel Bildirisi bu cümleyle başlar. Bu cümlenin uygulanması ve hayata geçirilmesi sorumluluk sahibi herkes için bir samimiyet testidir."

Açıklamada, Avrupa'dan insani bir mülteci politikası uygulamasının beklendiği de ifade edildi.

Gıyabi cenaze namazı kılınması ve dua edilmesiyle sona eren gösteriye, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB), İslam Kültür Merkezleri Birliği (VIKZ), Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD), Arap Birliği, Pakistan, Endonezya ve Filistin cemaatleri destek verdi.