NTV

Almanya’da mahkemede başörtüsü yasağı girişimi

Anadolu Ajansı

Dünya

Almanya’da Brandenburg eyaletinde Luckenwalde mahkemesindeki bir hakim, Suriyeli mülteci bir kadından boşanma davasının duruşmasına başörtüsüyle katılmamasını istedi.

Suriyeli kadının avukatı Najat Abokal, Tagesspiegel gazetesine yaptığı açıklamada hakimin kendisine gönderdiği yazıda, başörtüsü gibi dini simgelere mahkeme salonunda izin verilmeyeceğini ileri sürdüğünü anlattı.

27 Temmuz’da başlayacak davada talimata uyulmaması durumunda ceza verileceği belirtilen yazıda hakimin Suriyeli kadının istemesi durumda duruşmada yer almayabileceğini bildirdiği kaydedildi.

Abokal, bu tür bir yasağın anayasaya aykırı olduğunu, hakimin bu yazısına itiraz ettiğini belirtti.

Savcı ve hakim gibi kamu görevlilerinin mahkemede başörtüsü takmasına “tarafsızlık yasasından” dolayı izin verilmediğini anımsatan Abokal, ancak sıradan insanlar için böyle bir yasağın bulunmadığını ifade etti.

Luckenwalde Mahkemesi Başkanı Roswitha Neumaier ise, itiraz üzerine gelecek hafta yapılacak duruşmanın ertelendiğini belirtti.

Almanya Anayasa Mahkemesi 2006 yılında, mahkemede başörtüsüyle izleyici olarak bulunan kişilerin salonun dışına çıkarılamayacağına karar vermişti.

ETİKETLER