NTV

Almanya'da Milli Görüş bürolarına baskın

Dünya

‘Bağışlarda dolandırıcılık’ yapıldığı iddiası ile Milli Görüş’ün 17 kentte 26 bürosuna baskın düzenledi.

Almanya’da Milli Görüş’ün faaliyetleri yeniden yargı merceği altında. Savcılığın ‘bağışlarda dolandırıcılık’ soruşturması kapsamında polis, 17 kentte 26 ayrı yere baskın düzenledi.

Köln Savcılığı, İslam Toplumu Milli Görüş Derneği'ne (IGMG) ait bürolarda Almanya genelinde arama yapıldığını bildirdi.

Köln Başsavcısı Günther Feld, aramaların bağışlarda dolandırıcılık ve zimmete para geçirme şüphesiyle yapıldığını söyledi, ancak ayrıntı vermekten kaçındı.

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nde derneğe ait 12 yerde, ayrıca Berlin, Hamburg, Frankfurt ve Münih kentleri başta olmak üzere Almanya genelinde 26 ayrı yerde arama yapıldığı kaydedildi.

Almanya Anayasayı Koruma Dairesi tarafından "İslamcı terörist faaliyetler" karıştığı kuşkusuyla gözetim altında tutulan ve Almanya'daki en büyük İslami grup olan Milli Görüş geçtiğimiz yıl yaz aylarından bu yana yakından izleniyordu. Milli Görüş hakkında daha önce de Köln ve Münih savcılıkları tarafından “dolandırıcılık ve para aklama” suçlamasıyla soruşturmalar yürütülmüştü.

Alman Haber Ajansı dpa'nın haberine göre, soruşturmalarda Milli Görüş üyelerine ağır suçlamalar yöneltiliyor. Bu suçlamalar arasında suç örgütü oluşturmak, dolandırıcılık, bağış paralarında yolsuzluk, şüpheli bağış toplama, belgeler üzerinde tahrifat ve para aklama da bulunuyor.

Köln Savcılığı tarafından açılan yeni soruşturmalarda, bağışlarda dolandırıcılık ve çalışanların sosyal sigortalarında usulsüzlük üzerinde duruluyor.

Milli Görüş'ün Genel Sekreteri Oğuz Üçüncü, Almanya İslam Toplumu (IGD) Başkanı İbrahim El-Zayat ve beş dernek yöneticisi hakkında, suç örgütü oluşturarak yasadışı yollardan para sağladıkları ve bunu ''İslamcı hedefler'' için kullandıkları iddiasıyla Münih'te Mart ayında açılan dava ise sürüyor.

KAPATMA İÇİN GÜÇLÜ KANITLAR GEREKİYOR
Milli Görüş'e yönelik tartışmalar, yaklaşık 27 bin üyesi olduğu tahmin edilen derneğin kapatılması tartışmasını da beraberinde getirdi.

Alman Meclisi İçişleri Komisyonu’nun Hristiyan Demokrat Başkanı Wolfgang Bosbach, dpa'ya yaptığı açıklamada, “Yasak konusu gündemde kalmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı. Olası bir kapatma adımı için savcılar tarafından ciddi ve güçlü kanıtların İçişleri Bakanlığı'na sunulması gerekiyor.

ARAMALAR BOŞ ÇABALARDIR
İslam Toplumu Milli Görüş Derneği (IGMG) Genel Sekreteri Oğuz Üçüncü, Köln Başsavcılığı'nın derneğe ait büroları bağışlarda dolandırılıcılık yapıldığı gerekçesiyle aramasına sert tepki göstererek, "Aramalar IGMG'ye suçlu damgası vurmaya yönelik boş çabalardır" dedi.

Üçüncü, yaptığı yazılı açıklamada, "Yapılan bu aramalar da IGMG'ye yönelik suçlamaların mesnetsiz olduğunu gösterecektir. Buna rağmen medyatik aramaların genelde Müslümanların, özelde ise IGMG'nin mimlenmesini körüklediğini üzülerek belirtmek isteriz" ifadelerini kullandı.