Almanya'nın güneyindeki Ludwigshafen şehrinde, bir meslek okuluna düzenlenen saldırıda bir kişi hayatını kaybetti.

Bir öğretmeni öldüren 23 yaşındaki saldırganın, okulun eski bir öğrencisi olduğu bildirildi.

Ludwigshafen kentinde düzenlenen basın toplantısında konuşan başsavcı Lothar Liebig, saldırganın yerel saatle 10.00'da kuru sıkı bir tabanca ve bir bıçakla okul binasına girdiğini ve giriş katında karşısına çıkan 58 yaşındaki öğretmenini bıçakladığını, öğretmenin kısa süre sonra olay yerinde hayatını kaybettiğini belirtti.

Liebig, saldırganın daha sonra okulun diğer katlarına çıkarak tabancayla ateş ettiğini ve 3. katta yangın çıkardığını, polisin de önce okulda yangın olduğunu düşünerek olay yerine gittiğini ifade etti.

Saldırganın suçunu itiraf ettiğini ve öğretmenini, kendisine çok kötü notlar verdiği için öldürdüğünü söylediğini kaydeden Liebig, daha önceden sabıkası bulunmayan saldırganın yarın tutuklanmak üzere mahkemeye sevk edileceğini sözlerine ekledi.

Bir polis görevlisi de 4 polis memurunun okula girerek saldırganı 3. katta sıkıştırdığını ve teslim olması çağrısında bulunduğunu, saldırganın da bu çağrıya uyarak silahını bıraktığını ve teslim olduğunu söyledi.

Basın toplantısına katılan Alman hükümetinin göç ve uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer de okulun yöneticilerini ve çoğu öğrenciyi uzun zamandan beri tanıdığını belirterek, olaydan büyük üzüntü duyduğunu, öğretmen ve öğrencilerin şok içinde olduğunu belirtti.

Saldırganın ifadesinde, okuldan 2004 yılında ayrıldığını söylediği bildirildi.

Almanya'da son yıllarda birçok okul saldırısı yaşandı. Son olarak geçen Mart ayında, bir genç Stuttgart yakınlarındaki Winnenden kasabasında bir okula saldırmış, olayda saldırganın da aralarında bulunduğu 16 kişi ölmüştü.