Baden-Württemberg eyaletinin Stuttgart yakınlarındaki Winnenden kentinde, şehir merkezine 10 km uzaklıkta bulunan Albertville okulunda sabah saatlerinde silahlı bir saldırı düzenlendi.

İlişkili Haberler


Siyahlar giymiş ve maske takan bir kişi, binaya girerek etrafa rastgele ateş açmaya başladı. Özellikle iki sınıfın hedef alındığı saldırıda 9'u öğrenci, 3'ü öğretmen 12 kişi yaşamını yitirdi.

Olayın ardından kaçan saldırgan, burada da 3 kişiyi öldürdü. Kaçmaya devam eden zanlı, okulun 40 kilometre uzağında polisle çatışmaya girdi. İki polisi ağır yaralayan saldırganın, intihar ederek yaşamına son verdiği açıklandı.

Lisenin eski öğrencisi olduğu öğrenilen saldırganın isminin Tim Kretschmer olduğu açıklandı.

17 yaşındaki zanlının ailesinin evinde 18 ruhsatlı silah bulundu.

Saldırı yapılan okul, Türklerin yoğun yaşadığı bir bölgede yer alıyor.


TÜRK ÖĞRENCİ SALDIRGANI ANLATTI: SUSKUN BİRİYDİ
Tim Kretschmer'i tanıyan Türk öğrenci Mehmet, NTV’ye şunları söyledi: “Tanıyordum. Geçen sene 10’uncu sınıfta birlikteydik, birlikte okulu bitirdik. Notları iyiyidi. Suskun biriydi, hiç konuşmazdı. İki arkadaşı vardı, ikisi de Alman’dı. Anormal bir davranışı yoktu. Bazen konuşurduk. Futbol taraftarıydı. Ailesinin durumu iyiydi. Okula yakın bir yerde oturuyordu.”

"MASALARIN ALTINA SAKLANDIK"
Okulun Türk öğrencilerinden Muammer Gözütok, olay anını NTV’ye şöyle anlattı: “Ben dersteydim. Birtakım sesler geldi, Tamir sesi gibi. Karşı sınıflardan bir çocuk geldi, ‘Bir adam silahlarla bizi vuruyor’ dedi. Kapıları kitledik ve bekledik. Saldırı okulun en üst katında oldu. En üst katta 9. ve 10. sanıflar var. Yarım saat sınıfın içinde bekledik. Masaların altına saklandık. Çok korktuk, arkadaşlarımız ağladı. Daha sonra polis bizi yüzme salonuna koşarak götürdü. Sonra ailelerimiz bizi almaya geldi.”

"PANİK YAŞADIK"
Saldırının yapıldığı lisenin yanındaki okulda bulunan Türk öğrenci Gizem, NTV’ye yaptığı açıklamada şöyle konuştu: "Olay yanımızdaki okulda gerçekleşti. Benim sınıfımdaki herkes iyi. Olay aniden olduğu için panik yaşandı. Bizi önce başka bir okula götürdüler. Burada iki saat bekledikten sonra hastaneye getirildik. Aileler olayı duyup, öğrencileri aradı. Ailem de beni aradı. Bazı aileler sevinçten bazıları ise üzüntüden ağladı. Aynı okulda 6 sene önce de bir rehin alma olayı olmuştu. Bu eylemi başka ülkeden gelen biri yapmıştı."

ÖĞRENCİ VELİSİ COŞKUN: ÇOCUKLARDA PANİK VARDI
Öğrenci Velisi Osman Coşkun, NTV‘e şunları söyledi: “Olay mahalline yakınım. Çocuğumuzu aldık. Türkler'den yaralı olduğu şeklinde bir duyumum var. Ama kesin bilgim yok. Çocuğum beni bu sabah 10’da al dediği için okulun yakınlarına erken geldim. Olaydan 15 dakika sonra okulun önündeydim. İlk etapta yangın çıkmış olabileceğini düşündüm. Aşırı bir yoğunluk oldu. Çocuklar yakındaki yüzme havuzuna koşturuyorladı. Çocuklarda panik vardı. Camlarda bağıran çocuklar vardı. Havuzun olduğu bölümde kendi çocuğumuzu bulduk. Velilerde de panik oldu. Aynı okulda okuyan bir de yeğenim var. Onun anlattığına göre; dersteyken inşaat sesi, çekiç sesi gibi sesler duymuşlar. Ortalığa bir koku yayıldığını söyledi. Ardından polis kordonuyla çocukları tahliye etmişler."

ÖĞRENCİ VELİSİ YOLMAZ: ÖLENLER ARASINDA TÜRK YOK
Okuldaki Türk öğrencilerin velilerinden Ülgen Yolmaz, NTV’ye olayla ilgili şunları söyledi: “Bu okulda kızım ve 3 yeğenim okuyor. Okulun yanında, 4 okul daha var. Bu binalarda çok sayıda Türk öğrenci bulunuyor. Ben olayı duyar duymaz çocuklarımın hepsine ulaştım. Hepsinin sağlık durumu yerinde. Olay sırasında hepsi sınıflarında derstelermiş. Şu anda çocuklar yandaki okulun spor salonunda kapalı tutuluyor. Yarım saat kadar sonra çocuklarımızı alabileceğimizi söylediler. Ölenler arasında Türk öğrenci olduğu yönünde bir bilgi ulaşmadı bize.”