NTV

Almanya'da Selefilere baskın

Dünya

Almanya'da "Her eve bir Kuran" sloganıyla sokakta 25 milyon Kuran-ı Kerim dağıtmayı hedefleyen Selefilerin ev ve derneklerine baskın düzenlendi. Bir dernek yasaklanırken, iki dernek hakkında soruşturma başlatıldı.

Almanya'da güvenlik güçleri bugün sabah saatlerinde Selefilere karşı 7 eyalette eş zamanlı bir operasyon gerçekleştirdi. Bin kişilik polis ekibinin görev yaptığı operasyonda 71 ev ve dernekte arama yapıldı.

Almanya İçişleri Bakanı Hans Peter Friedrich, "Millatu İbrahim'e bağlı bir Selefi derneğinin yasaklandığını, diğer derneklerin ise mercek altında olduğunu söyledi. Bakan Friedrich, "Dava FFM" ve "Die Wahre Religion" (Gerçek Din) adlı iki dernek hakkında da soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Almanya İçişleri Bakanı Friedrich, baskınlarla anayasal düzene karşıt görüşler savunan örgütlerle ilgili, daha fazla delile ulaşmayı umduklarını belirtti.

MAHMUD ALMANYA'DAN KAÇTI
İnternet üzerinden organize olan "Millatu İbrahim" ağı Avusturyalı Muhammed Mahmud tarafından kuruldu. 2011 yılından beri Almanya'da yaşayan Muhammed Mahmud, birkaç hafta önce Almanya'yı terk etti. Almanya İçişleri Bakanı Hans Peter Friedrich, Muhammed Mahmud'un birçok videoda taraftarlarına şiddet çağrısında bulunduğunu da söyledi.

EN HIZLI BÜYÜYEN İSLAMI ÖRGÜT
Alman güvenlik birimlerinin verilerine göre, ülkede terör saldırısı düzenlemesinden şüphelenilen 24'ü Selefi olmak üzere yaklaşık 130 radikal İslamcı bulunuyor. Almanya’da en hızlı büyüyen İslami hareket olarak görülen Selefilerin sayısının 4 bini ulaştığı belirtildi.