Almanya’da SPD, Yeşiller ve FDP’nin üzerinde anlaştığı koalisyon protokolü imzalandı

Almanya’da seçim lideri SPD Partisi, FDP ve Yeşiller Partisi’yle birlikte hükümeti kurmak için koalisyon sözleşmesine imza attı.

Haberler - Anadolu Ajansı 07.12.2021 - 15:23

Almanya’da SPD, Yeşiller ve FDP’nin üzerinde anlaştığı koalisyon protokolü imzalandı

’da Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Partinin (FDP) yeni koalisyon hükümetini kurmak için üzerinde anlaştığı koalisyon protokolü imzalandı.

hükümetinde Başbakanlığı üstlenecek Olaf Scholz ile hükümette yer alacak partilerin temsilcileri, başkent Berlin’de 26 Eylül’de yapılan genel seçimlerden 2,5 ay sonra üzerinde anlaşılan 177 sayfalık koalisyon protokolüne imza attı.

Scholz, burada yaptığı konuşmada, son haftalarda elde edilen sonuçların ülkede ilerleme sağlanacağını mümkün kıldığını belirterek "Bu yeni hükümetle yola çıktığımız bir sabah olmalı." dedi.

Müstakbel Başbakan Scholz, yeni koalisyonun öncelikle tüm gücünü corona virüs kriziyle mücadeleye harcayacağını söyledi.

Yeni hükümette Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı olarak görev alacak Yeşiller Eş Başkanı Robert Habeck, buradaki amacın ülkedeki insanlar için bir hükümetin kurulması olduğunu ifade etti.

FDP Genel Başkanı Christian Lindner de ortak hedefin daha fazla ilerlemeye cesaret etmek olduğunu vurgulayarak "Şimdi eylem zamanı" dedi.

YENİ HÜKÜMETİN GÖREVE BAŞLAMASI BEKLENİYOR

SPD, FDP ve Yeşiller daha önce yetkili kurullarda koalisyon protokolüne onay vermiş ve hükümette yer alacak partilerin renklerinden (kırmızı-sarı-yeşil) dolayı "trafik lambası koalisyonu" olarak isimlendirilen SPD-FDP-Yeşiller koalisyonun kurulmasının yolunu açılmıştı.

Olaf Scholz'un yarın Federal Mecliste Başbakan seçilmesinin ardından yeni hükümetin göreve başlaması bekleniyor.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

MERKEL'DEN ŞAŞIRTAN VEDA ŞARKISI

Sayfa Yükleniyor...