Almanya'da sünnet artık yasal

Almanya'da Müslüman ve Yahudi ailelerin çocuklarını sünnet ettirebilmesi için hazırlanan yeni yasal düzenleme kabul edildi. Reşit olmayan çocuk, annesinin onayıyla sünnet olabilecek.

10.10.2012 - 13:32

Almanya'da sünnet artık yasal

Almanya Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, kabine toplantısından sonra yaptığı açıklamada, sünnetin doktorlar tarafından tıbbi kurallara uygun olarak yapılmasını öngören yeni yasal düzenlemenin kabul edildiğini söyledi. Adalet Bakanı Leutheusser-Schnarrenberger, "Yeni yasal düzenlemeyle Yahudiler ve Müslümanlar çocuklarını sünnet ettirmeye devam edebilecek" dedi.

Eyalet yönetimleriyle de yoğun şekilde görüşmeler yaparak sünnet konusuna kısa zamanda bir çözüm bulmak amacıyla yeni bir yasal düzenlemeye gittiklerini ifade eden Leutheusser-Schnarrenberger, yasal düzenlemeye göre, yetişkin olmayan çocukların ailelerinin sünnete onay vermesi gerektiğini ve çocukların en az şekilde acı çekerek sünnet olmasının öngörüldüğünü söyledi.

SERTİFİKALI SÜNNETÇİ
Yeni yasal düzenlemenin çocukların haklarını da olabildiğince dikkate aldığını belirten Alman Bakan, doktor olmayan, ancak sünnet konusunda ihtisas sahibi olan sertifikalı kişilerin de sünneti yapabilmesinin planlandığını dile getirdi.

Almanya'daki sünnet konusunun yurt dışından da büyük bir ilgiyle izlendiğine işaret eden Leutheusser-Schnarrenberger, yeni yasal düzenlemeyle, ülkede yaşayan farklı dine mensup insanların da dini inançlarını istedikleri gibi yaşayabileceğini göstermek istediklerini vurguladı.

Yeni yasal düzenleme ayrıca, ailelerin sünnetin riskleri konusunda aydınlatılmasını ve çocuğun sağlığının sünnetle tehlikeye sokulmaması gerektiğini öngörüyor. Düzenlemeye göre, 6 aydan daha büyük bebek ve çocuklar fenni sünnetçiler tarafından sünnet edilemeyecek.

Kabine tarafından kabul edilen yasal düzenleme doğrudan Medeni Kanun'a dahil edilecek.

MAHKEME YASAKLAMIŞTI
Köln Eyalet Mahkemesi'nin, bir kararında sünneti "adam yaralama" suçu kapsamına alması sonucunda Almanya'da sünnet konusunda tartışmalar yaşanmış, Federal Meclis, büyük çoğunlukla aldığı kararla Alman hükümetinden bu konuda yeni bir yasal düzenleme yapmasını istemişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...