İlişkili Haberler

Alman hükümeti terör eylemlerini engelleyebilmek için yeni bir yönteme başvuruyor. Yeni onaylanan bir tasarıya göre ülkede terör şüphesiyle yargılananların elektronik kelepçe takması gerekecek.

Yetkililer bu yöntemle duruşma süresince şüphelilerin neler yaptıklarını izleme şansına sahip olacaklarını belirtiyorlar. İçişleri Bakanı Thomas de Maizeire, elektronik kelepçelerin bütün sorunları çözmeyeceğinin farkında olduklarına değinerek, "Kelepçeler tehlikeli insanların üzerinde bir izleme yapmak için önemli" ifadelerini kullandı.

Terör şüphelisi olarak gözaltına alınan sonra yargılanmak üzere serbest bırakılan Anis Amri'nin 19 Aralık 2016 tarihinde TIR'la Berlin'deki noel pazarına girip 12 kişiyi öldürmesinin bu yasanın hazırlanmasında önemli olduğu belirtildi.

Yasa henüz tam olarak yürürlüğe girmedi. Önce Alman Parlamentosu'nda onay alması gerekiyor. Yasanın onaylanması durumunda kaç kişinin elektronik kelepçe takmak zorunda kalacağı ise belli değil. Almanya'da yaklaşık 550 terör şüphelisinin bulunduğu tahmin ediliyor. Ayrıca Avusturya'da da buna benzer bir yasanın çıkartılması için hazırlıklar yapılıyor.