İlişkili Haberler

DİTİB Genel Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, gece kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce yanıcı ve patlayıcı cisimler kullanılarak camiye ait kitap satış dükkanına saldırı düzenlendiği ifade edildi.

Saldırının gece yapılması ve o anda dükkanda kimsenin bulunmaması nedeniyle yaralanan kimsenin olmadığı belirtilen açıklamada, caminin içinin de zarar görmediği anlatıldı.

Saldırının ardından Stuttgart Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Bilal Doğan ve Eyalet Birliği yöneticilerinin, cami derneğine gelerek dernek yöneticilerinden saldırı ile ilgili bilgi aldıkları belirtildi.

Stuttgart Feuerbach DİTİB Camisi'ne yapılan saldırının Almanya'da yaşayan Müslüman toplumu endişeye sevk ettiği vurgulanan açıklamada şöyle denildi:

"Endişemiz, son zamanlarda artış gösteren mabetlere yönelik saldırıların faillerinin bulunamaması sebebiyle artmaktadır. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği olarak, mabetlere yönelik saldırı ve şiddet eylemlerini, ayrıca toplumsal kargaşanın her türlüsünü kararlılıkla, nefret ve şiddetle kınıyoruz. Saldırıların faillerinin Alman emniyet birimlerince en kısa sürede kanun önüne çıkarılacağını ümit ediyor, böylesine menfur olayların bir daha tekrarlanmamasını diliyoruz."