Almanya'da Türk kasabına 'Anayasa' desteği!

İslami kurallara göre hayvan kesimi için eyalet mahkemesinden ret cevabı alan ve kararı Federal Anayasa Mahkemesi'ne taşıyan Türk kasabı haklı bulundu.

Anadolu Ajansı 02.10.2009 - 21:46

Federal Anayasa Mahkemesi, Almanya'nın Hessen eyaletinin Asslar kentinde yaşayan Türk kasap Rüstem Altınküpe'nin, hayvanları İslami kurallara göre uyuşturmadan kesme istemine, Hessen Eyalet İdari Mahkemesi'nin verdiği ret kararına itirazını haklı buldu.

Anayasa Mahkemesi, Altınküpe'nin 2009 yılında İslami usullere göre kesim yapması için izin istemine Hessen Eyalet İdari Mahkemesi'nin ret kararı vermesini yüzeysel bir inceleme sonucunda verilmiş bir karar olarak nitelendirdi.

Mahkeme, izin talebinin Hessen Eyalet İdari Mahkemesi tarafından yeniden incelenmesi yönünde karar verdi.

Federal İdari Mahkemesi 2006 yılının kasım ayında Hayvanları Koruma Yasası'nda hayvanların uyuşturulmadan kesilmeleri yasak olmasına rağmen, din özgürlüğü kapsamında Altınküpe'nin, İslami kurallara göre hayvan kesimine izin vermiş ancak bunun için özel izin talebinde bulunmasını öngörmüştü.

Kesim için 2008 yılında da özel izin alan Altınküpe'ye 2009 yılında Giessen İdari Mahkemesi tarafından bir veteriner gözetimi altında haftada 2 sığır ve 30 koyunu kesim izni verilmişti. Ancak bu karar Hessen Eyaleti İdari mahkemesi tarafından iptal edilmiş, bunun üzerine de Altınküpe Federal Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...