Almanya’dan peşmergeye silah takviyesi

Alman hükümeti, Irak’ın kuzeyinde IŞİD’e karşı savaşan Kürt peşmerge güçlerine tanksavar füzeleri, piyade tüfeği, mermi ve zırhlı araç gönderiyor.

DW Türkçe 17.12.2015 - 17:25

Almanya’dan peşmergeye silah takviyesi

Almanya IŞİD'e karşı savaşan Irak'ın kuzeyindeki Kürt güdçlere yeni silahlar gönderiyor.

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, bölgeye Milan tipi 200 tanksavar füzeleri, 4 bin adet G36 tipi piyade tüfeği ve altı milyon atışlık mermi tedarik edileceğini açıkladı. Bölgeye silahların yanında Dingo tipi beş adet zırhlı aracın da gönderileceği bildirildi.

Alman ordusu şimdiye kadar Irak'ın kuzeyindeki Kürtlere, aralarında 20 bin tüfek ve bin tanksavarın da bulunduğu bin 800 ton silah ve teçhizat gönderdi.

Peşmergenin elinde şu an yaklaşık 300 Milan füzesi bulunuyor. Ayrıca Alman ordusuna bağlı 97 asker Erbil'de yerli savaşçılara askeri eğitim veriyor. Alman hükümeti, eğitimci sayısını 150'ye çıkarmayı planlıyor.

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Bild gazetesine verdiği demeçte, ‘Kürtlerin barbar IŞİD'e karşı savaşta başarılı ve etkin kara güçleri olarak kendilerini kanıtladıklarını' ve bu nedenle peşmergeye silah ve eğitim desteğinin süreceğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...