Almanya'dan Türkiye ve Rusya'ya çağrı

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, "Benim en açık beklentim, Moskova ve Ankara'nın bütün askeri ve siyasi eylemlerini Münih anlaşmasının getirdiği sorumluluklara göre yönlendirmeleridir" dedi.

Anadolu Ajansı 16.02.2016 - 16:32

Almanya'dan Türkiye ve Rusya'ya çağrı

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Rusya'nın Suriye'de hastane ve okullara yönelik saldırıları ve Türkiye'nin terör örgütü PYD'ye karşı angajman kuralları gereği düzenlediği operasyonlarla ilgili açıklama yaptı.

Suriye'de hastane ve okullara düzenlenen saldırılara işaret eden Steinmeier, Almanya'nın Münih şehrinde geçtiğimiz hafta “Uluslararası Suriye Destek Grubu” toplantısında alınan kararların uygulanmasından başka bir alternatifin olmadığını belirtti.

Rusya'nın hastanelere ve okullara gerçekleştirdiği saldırıların ölümlere yol açmasının, Suriye'deki iç savaşı çok daha vahim bir boyuta getirdiğini vurgulayan Steinmeier, "Suriye'ye insani yardımın girmesinin iyileştirilmesi yönündeki çabaların devam etmesi ve rejim güçleri ve muhalif güçler arasında görüşmelerin sağlanmasına ilişkin hazırlıklar noktasındaki şüphelerimiz devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, "Benim en açık beklentim, Moskova ve Ankara'nın bütün askeri ve siyasi eylemlerini Münih anlaşmasının getirdiği sorumluluklara göre yönlendirmeleridir ve çatışmasızlık sağlanması yönünde alınan karar, askeri aktiviteleri hissedilir şekilde azaltmalıdır" ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...