Almanya'dan Yunanistan'a tepki: Utanç verici

Alman Bakan Gerd Müller, sığınmacı kamplarındaki durum üzerinden Yunanistan'a tepki gösterdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 05.05.2020 - 13:36 | Son Güncelleme : 05.05.2020 - 13:38

Almanya'dan Yunanistan'a tepki: Utanç verici

Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Gerd Müller, Yunanistan’daki sığınmacı kamplarındaki durumu "utanç verici" olarak nitelendirdi.

Müller, Rheinische Post gazetesine yaptığı açıklamada, Yunanistan'da sığınmacıların yaşadığı yetersiz koşullara sahip kamplardaki durumu eleştirdi. Midilli’deki Moria kampını ziyaret ettiğini belirten Müller, "3 bin kişi için planlanan kampta 20 bin kişinin sıkıştırılıp ne şekilde yaşadığını gördüm" ifadesini kullandı.

Müller, Avrupa’nın ortasında bu gibi durumların kabul edilmesinden utanç duyduğunu dile getirdi. Kamplarındaki sığınmacılara yardım etmek gerektiğini belirten Müller, Birleşmiş Milletler standartlarında insan onuruna yakışan şartlarda kamplara ihtiyaç olduğunu vurguladı.

"ÇOCUKLARIN TAHLİYESİ SORUNU ÇÖZMÜYOR"

Müller, Almanya’nın Yunanistan’daki kamplardan refakatsiz 47 mülteci çocuğu ülkeye getirmesine de işaret ederek "Çocukların oradan tahliye edilmesi sorunu çözmüyor" değerlendirmesinde bulundu.

1600 MÜLTECİ İÇİN GİRİŞİM

Almanya, Yunanistan’daki refakatsiz mülteci çocukların Avrupa Birliği (AB) ülkelerine dağıtılması anlaşması çerçevesinde 47 mülteci çocuğu bir ay önce ülkeye getirmişti. AB Komisyonu, martta Yunanistan'dan, çoğu refakatsiz çocuklardan oluşacak şekilde 1600 mültecinin üye ülkelere dağıtılması için girişim başlatmıştı.

SIĞINMACILARDAN CORONA VİRÜS İÇİN DUYGULANDIRAN VİDEO

Sayfa Yükleniyor...