Almanya'nın ardından Polonya da yasakladı

Polonya'da corona virüsle mücadele kapsamında ikiden fazla kişinin bir araya gelmesi yasaklandı. Sokağa çıkışlara da sınırlama getirilen ülkede toplu taşıma araçlarına alınacak yolcu sayısı da yeniden düzenlendi. Geçtiğimiz günlerde de Almanya'da ikiden fazla kişinin bir araya gelmesi yasaklanmıştı.

Haberler - İHA 25.03.2020 - 11:34 | Son Güncelleme : 25.03.2020 - 11:58

Almanya'nın ardından Polonya da yasakladı

Polonya'da hükümet corona virüs salgınıyla mücadele kapsamında yeni tedbirler aldı.

Polonya Başbakan Mateusz Morawiecki, Sağlık Bakanı Lukasz Szumowski ile birlikte dün düzenlediği basın toplantısında virüsün yayılma hızı ve vaka sayılarındaki ciddi artış nedeniyle yeni önlemler almalarının kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

''ŞU ANDA NEREDEYSE 800 KADAR VAKAMIZ VAR''

Başbakan Morawiecki, "Şu anda neredeyse tespit edilmiş 800 kadar vakamız var, bu durum bizi çok endişelendiriyor. Net bir şekilde görmekteyiz ki salgına hakim olmak ve şu anda İspanya, Fransa'da yaşanan durumun bizde de meydana gelmesine izin vermemek için söz konusu önlemleri hayata geçirmemiz kaçınılmaz" şeklinde konuştu.

İKİDEN FAZLA KİŞİNİN BİR ARAYA GELMESİ YASAKLANDI

Başbakan Morawiecki ayrıca, yarından (bugünden) itibaren geçerli olmak kaydıyla vatandaşların sokağa çıkışlarına sınırlama getirileceğini duyurdu. İşe gidenler, corona virüsüyle mücadele gönüllü çalışanlar ve hastalık, ilaç alımı gibi zorunlu nedenler dışında vatandaşların sokağı çıkışlarına sınırlama getirileceğini belirten Başbakan Morawiecki, aile bireyleri dışında ikiden fazla kişinin bir araya gelmesinin yasaklandığını duyurdu.

Başbakan Mateusz Morawiecki ve Sağlık Bakanı Lukasz Szumowski (soldan sağa) Başbakan Mateusz Morawiecki ve Sağlık Bakanı Lukasz Szumowski (soldan sağa)

ALINAN ÖNLEMLER 11 NİSAN'A KADAR GEÇERLİ OLACAK

Söz konusu rakamın kilisede ayin, tören gibi durumlarda 5 olabileceğini aktaran Başbakan Morawiecki, toplu taşıma araçlarına alınacak yolcu sayısına da sınırlama getirdiklerini bildirdi. Başbakan Morawiecki, toplu taşıma araçlarında oturma kapasitesinin yarısı kadar yolcu taşınmasına izin verileceğini söylerken, "Hükümetimiz bu son kararlarla zaman satın almakta. Hepimiz için zaman satın alıyoruz, sağlık ekiplerimizi hazırlamak ve gelecekteki hastalar için yer temini için hazırlamak için. Çünkü meydana gelebilecek kötü senaryo karşısında önceden hazırlıklı olmak istiyoruz" dedi.

Başbakan Morawiecki, alınan son önlemlerin 11 Nisan'a kadar geçerli olacağını duyurdu.

''9 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ''

Polonya Sağlık Bakanı Lukasz Szumowski ise corona virüs nedeniyle 9 kişinin hayatını kaybettiğini, toplam vaka sayısının da 799'a yükseldiğini belirtti. Günde 3 bin kişiye test yaptıklarını ifade eden Bakan Szumowski, vatandaşların bir araya gelmelerini sıfır düzeyine indirmedikleri sürece insan hayatını kurtarmalarının mümkün olmayacağını da dile getirdi.

ALMANYA DA YASAKLAMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde Almanya'da da corona virüsle mücadele için aileler ve aynı evde yaşayanlar haricinde ikiden fazla kişinin bir araya gelmesi yasaklanmıştı.

VİDEO: İŞTE GÜN GÜN CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ

Sayfa Yükleniyor...