Almanya'nın en önemli terör davası

Almanya'nın en önemli terör davası gecikmeli olarak başladı.

NTV Haber 22.04.2009 - 12:19

Almanya'da, 11 Eylül saldırılarından bu yana ülkedeki en önemli terör davası gecikmeli olarak başladı.

Düsseldorf Yüksek Eyalet Mahkemesi'ndeki duruşma, geniş güvenlik önlemleri ve kamuoyuyla medyanın büyük ilgisi nedeniyle geç başladı. Düsseldorf kentinde görülecek davadaki dört sanıktan ikisi Türk asıllı.

Kırk sayfalık iddianamede, Adem Yılmaz ve Atilla Selek ile sonradan Müslüman olan Fritz Gelowicz ve Daniel Schneider, terör örgütü kurmak ve bomba yüklü araçlarla metropollerde saldırı planlamakla suçlanıyor.

Bir buçuk yıl önce, Atilla Selek Konya‘da yakalanıp Almanya‘ya iade edilmiş, diğer üçü de terörle mücadele birimleri tarafindan Sauerland bölgesinde aynı anda gözaltına alınmıştı.

Zanlıların evlerinde yapılan aramalarda, bomba yapımında kullanılan patlayıcı madde bulunmuştu.

Federal Savcı Volker Brinkmann, iddianemeyi sunarken yaptığı konuşmada, zanlıların Almanya'da 11 Eylül çapında bir saldırı planladıklarını, böylece medyanın ilgisini çekmeyi hedeflediklerini söyledi.

Zanlıların avukatları ise yazılı açıklama yaparak, iddianameye usulen karşı çıktılar. Avukatlar, Anayasayı Koruma Dairesi, gizli servis ve polisin delilleri ve bilgileri birbirine karıştırdıkları, bunun istihbarat birimleri arasında güçler ayrılığı öngören Alman Anayasası'na aykırı olduğunu öne sürdüler. Ayrıca Alman makamlarının başından beri Amerikan istihbarat teşkilatının yönlendirmesiyle hareket ettiğini iddia eden savunma avukatları, örgüte sızdırılan ajanların köstebek görevi gördüğüne de dikat çektiler.

Davanın bu denli karışık olması nedeniyle en az iki yıl sürmesi bekleniyor. 219 kişi şahit olarak mahkemede ifade verecek. Suçlu bulunmaları halinde Schneider‘in müebbet, Gelowicz ve Yılmaz'ın 15 sene hapis, Selek'in de azami 10 sene hapis cezası alacağı tahmin ediliyor.

Der Spiegel dergisi ise, sanıklarla bağlantılı Mevlüt K. adındaki zanlının halen firarda olduğunu yazdı. Dergi, Türk İstihbarat Teşkilatının muhbiri olduğunu öne sürdüğü Mevlüt K.'nın saldırıda kullanılması planlanan bombaları temin eden isim olduğunu iddia ediyor.

Sanıklar, Almanya'daki Amerikan Askeri üssü Rammstein ve diğer bazı hedeflere saldırı planlamakla suçlanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...