Almanya'da DAEŞ zanlısı hücresinde ölü bulundu

Almanya'da "Paris" benzeri saldırı hazırlığında olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan Suriyeli sığınmacı Caber El Bekir, Leipzig'de tutuklu bulunduğu hücrede ölü bulundu.

ntv.com.tr 13.10.2016 - 10:35 | Son Güncelleme : 13.10.2016 - 10:38

almanya caber el bekir intihar131016.jpg

Almanya'da Frankfurt Havalimanı'na saldırı hazırlığında olduğu gerekçesiyle Leipzig kentinde gözaltına alınan 22 yaşındaki Caber El Bekir dün akşam cezaevindeki hücresinde kendini asarak intihar etti.

Terör örgütü DAEŞ zanlısı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan ve sıkı güvenlik kontrolleri altında tutulan El Bekir'in nasıl intihar ettiği konusunda Alman yetkililer açıklama yapmadı.

Suriyeli sığınmacı Caber El Bekir'in gözaltına alındıktan sonra açlık grevi yaptığı ve intihar edebileceği yönünde sinyaller vermesine rağmen cezaevi yetkilerinin yeterli önlem almadığı iddia ediliyor.

Avukat Alexander Hübner, Almanya'da böyle bir şeyin meydana gelmesini ''skandal'' olarak niteledi.

DAEŞ zanlısı 22 yaşındaki Caber El Bekir, Almanya'nın Leipzig kentinde cezaevindeki hücresinde ölü bulundu. 
DAEŞ zanlısı 22 yaşındaki Caber El Bekir, Almanya'nın Leipzig kentinde cezaevindeki hücresinde ölü bulundu. 

Avukat Hübner, El Bekir'in tutulduğu cezaevi müdür yardımcısıyla telefonda görüştüğünü ve DAEŞ zanlısının hücresinin sık sık kontrol edileceği garantisi verildiğini belirtti.

İntihar sonrası açıklama yapan Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, "Dün gece yaşanan olay hakkında sorumlu yetkililer vakit geçirmeden anlamlı bir açıklama yapmalıdır" dedi.

22 yaşındaki Suriyeli Caber El Bekir, Chemnitz'de cumartesi günü düzenlenen operasyonda polisten kaçmayı başarmıştı. Ancak geçtiğimiz pazartesi günü Leipzig'te sığındığı Suriyeli mülteciler tarafından yakalanak polise teslim edilmişti.

Caber El Bekir ilk kez 19 Şubat 2015'te Münih'te sığınmacı olarak kayıt altına alındı. Bir gün sonra da Chemnitz kentindeki Göç ve Mülteci Dairesi'ne iltica talebinde bulunan El Bekir'e 9 Haziran 2015'te 3 yıllık oturma izni verilmişti.

Sayfa Yükleniyor...