Almanya'ya 7 çocuk annesi savunma bakanı

Almanya'da Başbakan Angela Merkel'in yeni oluşturduğu koalisyonda bakanlıklar belli oldu. Yeni kabinenin en ilgi çeken ismi ise 7 çocuk annesi Ursula von der Leyen. Ülkenin ilk kadın savunma bakanı Leyen'in, Merkel'in yerine 2017'de başbakanlık koltuğuna oturabileceği belirtiliyor.

16.12.2013 - 16:23

Almanya'ya 7 çocuk annesi savunma bakanı

Alman siyasetinin yeni parlayan yıldızı Ursula von der Leyen, ülkenin ilk kadın savunma bakanı oldu.

23 yaşından bu yana Hristiyan Birlik Partisi üyesi olmasına rağmen siyasete 42 yaşında giren 55 yaşındaki Ursula von der Leyen, tam 7 çocuk sahibi.

Almanya'da en önemli koltuklardan biri olan Savunma Bakanlığı koltuğuna oturan von der Leyen, aynı zamanda Başbakan Angela Merkel'in de halefi olarak görülüyor. Ursula von der Leyen'in 2017'de Merkel'in yerine geçebileceği konuşuluyor.

Ursula von der Leyen, parlak siyasi kariyerinin yanısıra özel hayatıyla da dikkat çekiyor. Londra'da eğitim alan, tıp mezunu von der Leyen İngilizce ve Fransızca biliyor. İngilizce ve Fransızca bilen Ursula von der Leyen'in bir diğer özelliği de 7 çocuk sahibi olması.

Hepsi okul çağında olan çocuklarının bakımını kendisi gibi doktor olan eşi Heiko von der Leyen üstlenmiş durumda.

Çalışma bakanıyken işyerlerinde kadın kotasını artırmak için yoğun çaba harcayan Ursula vor der Leyen, kendi kariyerinin kadınlara örnek olması gerektiğini söylüyor.

Ursula von der Leyen'in 2017'de Merkel'in yerine geçebileceği konuşuluyor. Ursula von der Leyen'in 2017'de Merkel'in yerine geçebileceği konuşuluyor.

Von der Leyen'in erkek hakimiyetinin fazla olduğu savunma bakanlığında başarılı olup olmayacağı ise, büyük bir merak konusu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...