"Avusturya Türk göçmenlere, virüs muamelesi yapıyor" diyerek tepkilerin odağında kalan Türkiye’Nin Viyana Büyükelçisi Kadri Ecvet Tezcan, "hedefinin kimseyi incitmek, üzmek ya da suçlamak olmadığını" söyledi.

Die Presse gazetesine verdiği mülakat nedeniyle Avusturya Dışişleri Bakanlığına çağrılan Tezcan, "Burada yaşayan Türk insanı ve Avusturyalılar arasında sağlıklı bir tartışmayı başlatmak için böyle bir beyanatta bulundum" dedi.

ŞAHSİ FİKRİ NEDENİYLE TÜM DEVLETİ SORGULAYAMAM
Avusturya Dışişleri Bakanı ise Büyükelçi Tezcan'ın demeci nedeniyle persona non grata ilan edilmeyeceğini söyledi.

Avusturya devlet televizyonunun (ORF) ZIB-2 adlı gece haber bülteninde stüdyo konuğu olarak soruları yanıtlayan Spindelegger, "Türkiye'nin Viyana Büyükelçisini bilinçli olarak persona non grata ilan etmeyeceğim. Bir kişinin şahsi fikri nedeniyle hemen tüm bir devlet yapısı sorgulanamaz" diye konuştu.

AVUSTURYALILARI İNCİTTİ
Büyükelçi Tezcan'ın verdiği demecin bütün Avusturyalıları incittiğini ve demecinde kullandığı "hakaretvari ifadelerin kabul edilemeyeceğini" yineleyen Spindelegger, "Avusturya'nın bir uyum sorunu bulunduğunu ve bu konuların uzmanlarla da görüşülebileceğini" kaydetti.

DAVUTOĞLU ANKARA'YA ÇAĞIRACAĞINI SÖYLEDİ
Spindelegger bir soru üzerine, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile iki kez telefonda görüştüğünü belirterek, "Davutoğlu'nun, Büyükelçi Tezcan'ın ifadelerinin Türkiye'nin resmi tutumuyla alakalı olmadığını, aksine mülakatın içeriğinin Tezcan'ın kişisel görüşü olduğunu teyit ettiğini" dile getirdi.

Avusturya Dışişleri Bakanı, Davutoğlu'nun kendisine, "Büyükelçi Tezcan'ı Ankara'ya çağıracağının garantisini verdiğini" de ileri sürdü.

Tezcan demecinde, ülkedeki Türk toplumunun yaşadığı uyum sorununu gündeme getirmiş, "Avusturyalıların yabancı kültürlere sadece tatilde ilgi duyduklarını" kaydetmişti.

Yabancı düşmanlığına da değinen Tezcan, Viyana'nın uluslararası kuruluşların merkezi olmasıyla ilgili olarak da "Ben BM, AGİT veya OPEC'in genel sekreteri olsam, burada durmazdım" demişti.

Büyükelçi Tezcan'ın bu ifadesi ve özellikle uyumdan sorumlu olan İçişleri Bakanı Maria Fekter'e yönelik eleştirileri, koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) lideri ve Başbakan Werner Fayman ile Halk Partisi(ÖVP) lideri ve Başbakan Yardımcısı Josef Pröll'ün sert tepkilerine neden olmuştu.

Büyükelçi Tezcan'ın açıklamalarına parlamentoda temsil edilen Yeşiller Partisi destek vermiş, gelecek hafta ulusal mecliste yapacakları uyum oturumuna Büyükelçi Tezcan'ı da davet etmek istediğini duyurmuştu.