Organ kaçakçılığıyla suçlanan Kosova Başbakanı Haşim Taçi suskunluğunu bozdu. Taçi suçlamaların hedefinin tüm Kosova halkı ve devleti olduğunu söyledi.

Raporu kaleme alan İsviçreli raportör Dicky Marty ise geri adım atmıyor, suçlamalarını sürdürüyor. Gelişmeleri kaygıyla izleyen Kosovalılar tepkili.

Kosova Başbakanı Haşim Taçi'nin hakkındaki organ kaçakçılığı ve uyuşturucu ticareti suçlamasına tepkisi sert oldu.

Taçi şöyle konuştu:

"Bu raporun amacı Kosova'nın imajını zedelemek. Yalnızca bana zarar vermeyi değil, özellikle Kosova halkı ve Kosova devletine zarar verilmek isteniyor. Ama bu girişim de diğerleri gibi başarılı olmayacak."

Gerçeği ortaya çıkarmak için tüm siyasi ve hukuki araçları kullanacağını söyleyen Taçi'ye göre rapor yalan ve iftiralarla dolu:

"Tüm dünya Kosova'da esas suçun Sırp devleti tarafından işlendiğini ve kurbanın Kosovalılar olduğunu iyi biliyor. Dick Marty'nin raporu yalanlar ve iftiralarla dolu."

Kosovalılar da Dick Marty'nin raporuna tepki gösteriyor. İsviçreli rapörtör ise iddialarında ısrarlı.

Marty, "Kosova Kurtuluş Ordusu üyelerinin işlediği suçları gösteren sayısız ve somut kanıtlar var. Bu suçlar bugüne kadar cezalandırılmadı. Bunlar ciddi bir soruşturmaya konu olmadı" diyor.

Raporda 1990'ların sonunda Sırp güçlere karşı mücadele eden Taçi liderliğindeki Kosova Kurtuluş Ordusu, Sırp esirleri organ ticareti için öldürmek ve uyuşturucu kaçakçılığıyla suçlanıyor.