Irak ordusunun, Amerikan askerlerinin Bağdat'ta yapmayı planladığı operasyonlara sınır getirdiği bildirildi.

Irak ordusundan yapılan açıklamada, Amerikan güçlerinin bu yöndeki bir çok talebini geri çevrildiği belirtildi.

Albay Ali Fadhil, AP haber ajansına verdiği demeçte, Amerikan askerlerine uygulanan yeni kısıtlamaların, 'ev hapsine' benzediğini söyledi.

Fadhil, Amerikan askerlerin başkent Bağdat'ta devriye gezme taleplerinin pek çok kereler geri çevrildiğini, Amerikalıların bir baskın yapma isteğinin de reddedildiği ve sonrasında o baskını Iraklı güçlerin yaptığını anlattı.

Fadhil, ''Amerikan askerleri öncekine göre daha pasif durumdalar. Önceden sık sık devriye gezerlerdi, şimdi yapamıyorlar. Şu anda, hapishaneye benzeyen üslerde adeta ''ev hapsindeler'' diye konuştu. Fadhil, Amerikan askerlerinin kentte ancak yanlarında Iraklı güvenlik güçleri varken bulunabileceğini de sözlerine ekledi.

Amerikan ordusundan konuyla ilgili açıklama gelmezken ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, iki ülke güçlerinin işbirliği içerisinde olduğunu belirtti. Yayımlanan yazılı açıklamada, ''Iraklı güvenlik güçleri ile birlikte çalışmaya ve operasyonları koordine etmeye devam ediyoruz'' ifadesi kullanıldı.

Amerikan askerleri, iki ülke arasındaki güvenlik anlaşması gereği, 30 Haziranda Irak kentlerinden çekilmişti. Anlaşmaya göre, Irak'taki Amerikan askerlerinin 2011 sonu itibariyle ülkeden tamamen çıkması gerekiyor.

Amerikalı askerler kent alanı dışında direnişçilerin aranması ve gözaltına alınmasına yardımcı oluyor, kontrol noktalarına asker desteği veriyor ve Iraklı güçlerin eğitimine katkıda bulunuyor.

NATO gücünden yapılan açıklamada, ülkenin doğusunda yol kenarına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu dört askerin hayatını kaybettiği belirtildi.

Amerikan ordu yetkilisi Robert Carr, ölenlerin hepsinin Amerikalı olduğunu açıkladı. Olayla ilgili detay verilmedi.

Temmuz ayında Afganistan'da görev yapan 55 NATO askeri hayatını kaybetti, bunlardan 30'u Amerikan askeriydi.

ASKER SAYISI ARTIRILIYOR
Öte yandan, ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Amerikan ordusundaki asker sayısının, önümüzdeki 3 yıl için geçici olarak artırılacağını açıkladı.

Gates, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında, artırılacak asker sayısının 22 bin olduğunu söyledi. Gates artışa, Başkan Barack Obama'nın desteğiyle, Afganistan ve Irak'ta devam eden operasyonlar ve Pakistan'daki sorun için gerek duyulduğunu kaydetti.