ABD'de yayımlanan Washington Post gazetesi, başkan Barack Obama'nın 1 ay içinde Türkiye'ye yapacağı ilan edilen ziyaretle, dünya Müslümanları'na hitaben konuşma yapacağı gezinin birbirinden farklı olduğunu yazdı.

Washington Post Gazetesi'nin internet sitesinde yayımlanan haberde, Barack Obama'nın, başkanlığının erken dönemlerinde bir Müslüman ülke başkentinde dünya Müslümanları'na hitaben bir konuşma yapacağı yönünde verdiği söz hatırlatılarak, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın, Ankara'da Obama'nın Türkiye ziyaretini açıkladığına dikkat çekildi.

Ancak ABD yönetiminin üst düzeydeki bir yetkilisi, Washington'da gazeteye yaptığı açıklamada, bu iki olayın birbirinden farklı olduğuna işaret ederek, Obama'nın dünya Müslümanları'na hitaben yapacağı konuşmanın yerinin ve zamanının henüz belirlenmediğini söyledi.

Yetkili, Obama'nın Türkiye gezisine ilişkin de gazeteye, ''Türkiye ziyaretinin planlaması yeni başlıyor. Bu, bir NATO müttefikinin ziyaret edilmesi ve ortak sınavların ele alınması bakımından önemli bir fırsat olacak. Bu ziyaret, Başkan'ın, görevini devralmasından sonra hemen başlattığı ve görevi boyunca sürdürmeyi planladığı Müslüman dünyasıyla diyaloğunu sürdürmek için de fırsat oluşturacak'' değerlendirmesinde bulundu.

Obama, 20 Ocak'ta göreve başlamasının ardından El Arabiye Televizyonu'na verdiği demeçte, ABD ile Müslüman dünyası arasında daha iyi ilişkiler kurulması çağrısında bulunmuştu.