Amerikalılar Türkiye'yi müttefik olarak görmüyor

ABD'de yapılan bir araştırma, Amerikalıların sadece yüzde 5'inin Türkiye'yi müttefik olarak gördüğünü ortaya koydu.

DHA 22.10.2018 - 12:53

Amerikalılar Türkiye'yi müttefik olarak görmüyor

Amerikalıların sadece yüzde 5’i Türkiye’nin ABD’nin müttefiki olduğunu düşünüyor.

Uluslararası anket ve veri şirketi YouGov tarafından yapılan anket ile ABD'nin Türkiye'ye bakış açısı ortaya konuldu.

14-16 Ekim tarihleri arasında bin 500 Amerikalı ile yapılan anketin sonucuna göre Amerikalıların sadece yüzde 5’i Türkiye’nin ABD’nin müttefiki olarak gördüğünü söyledi. Ayrıca Amerikalıların yüzde 28’inin Türkiye’yi dost, yüzde 7’sinin ise Türkiye’yi düşman olarak gördükleri sonucuna ulaşıldı.

"TRUMP TÜRKİYE'Yİ DOST GÖRÜYOR"

Ankette dikkat çeken diğer bir sonuç da, Amerikalıların Başkan Donald Trump’ın Türkiye’yi nasıl gördüğü konusundaki fikirleri oldu. 'Trump,Türkiye’yi dost mu yoksa düşman mı görüyor?' şeklindeki soruya Amerikalıların yüzde 24’ü dost, yüzde 9’u ise düşman olarak gördüğü yanıtını verdi.

SUUDİ ARABİSTAN’I MÜTTEFİK GÖRMEYENLERİN ORANI YÜZDE 4

Öte yandan Amerikalıların sadece yüzde 4’ü Suudi Arabistan’ı müttefik olarak görüyor. Amerikalıların yüzde 27’si Riyad’ın ülkelerine karşı düşmanca olduğunu düşünürken sadece yüzde15’i Riyad’ın Amerika’nın bir düşmanı olduğu yanıtını verdi.

Anket sonuçlarına göre Amerikalılar sırasıyla Kuzey Kore, İran ve Rusya’yı düşman olarak görüyor. Kuzey Kore yüzde 47 ile birinci sırada yer alırken, yüzde 42 İran ve yüzde 34 oranla Rusya, Amerikalıların düşman olarak gördüğü üçüncü ülke.

Sayfa Yükleniyor...