ABD'nin New York kentinde ekonomik kriz, işsizlik, sosyal eşitsizlik ve küresel ısınma gibi sorunları protesto eden 2 binden fazla gösterici, kentin ünlü Brooklyn Köprüsü'nde yürümeye kalkışınca polisin sert müdahalesiyle karşılaştı.

New York Borsası'ndan başka bankaların ve finans kurumlarının merkezlerinin bulunduğu Wall Street'te iki haftadır süren eyleme katılımcı sayısı artıyor. Eylemcilerin dün Brooklyn köprüsüne yönelerek köprüyü trafiğe kapaması üzerine polis çok sert müdahelede bulundu. Göstericileri çembere alarak tek tek toplayan polis 700'den fazla kişiyi gözaltına aldı.

Brooklyn köprüsü, polisin müdahalesinin ardından yeniden trafiğe açıldı.

New York'ta dün de binlerce kişi, daha önce işgal ettikleri Wall Street'te yürüyüş yaparak ekonomik krizin etkilerini protesto etmiş, gösteri olaysız geçmişti. Gösterilerine iki hafta önce başlayan protestoculardan 80 kadarı da 24 Eylül'de güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınmıştı.

Öte yandan New York’ta başlayan gösteriler, ülke geneline yayılmaya başladı. Boston, ve Los Angeles’ta protesto gösterileri yapıldı. Holdingler, finans kuruluşları ve zenginlere karşı ekonomik adalet isteyen protestocular, adil bir ekonomik düzen gelene kadar protestolarını sürdürecekleri açıkladı. Göstericiler "ABD’de 'Amerikan Baharı' yaşanacak, ekonomik varlıklar adil olarak paylaşılacak, sesimizi dünyaya duyurana kadar eylemlerimizi sürdereceğiz" diyor.