'Amerika'ya ölüm' sloganıyla karşılandı

İran'da 34 yıl sonra bir ABD başkanıyla görüşme yapan ilk cumhurbaşkanı olan Hasan Ruhani, ülkesine dönüşte protesto edildi. ABD dönüşü Ruhani'nin aracının önüne geçen protestocular, "Amerika'ya ölüm" sloganları arttı.

28.09.2013 - 15:22

'Amerika'ya ölüm' sloganıyla karşılandı

ABD Başkanı Barack Obama ile telefon görüşmesi gerçekleştiren İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Tahran'da muhafazakarlar tarafından protesto edildi.

Mehr haber ajansı, gönüllü milis oldukları belirtilen yaklaşık 100 üniversite öğrencisinin Ruhani'yi protesto için havaalanına geldiğini duyurdu. Ruhani'nin aracının önüne geçen üniversite öğrencileri "Amerika'ya ölüm" sloganları attı.

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi de, Obama-Ruhani telefon görüşmesiyle ilgili bir açıklama yaptı.

ÜSTÜ KAPALI ELEŞTİRİ
Burucerdi, "ABD Başkanı'nın İran'la doğrudan görüşme talep etmesi ve bunun Ruhani'nin New York'taki son saatlerinde telefon görüşmesi olarak gerçekleşmesi, İran İslam Cumhuriyeti'nin dünyadaki öneminin göstergesidir" değerlendirmesinde bulundu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, havalimanında korumaları tarafından böyle korundu. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, havalimanında korumaları tarafından böyle korundu.

"ABD, İran'ın kendisine karşı önyargılı ve olumsuz baktığını bilmelidir" diyen Burucerdi şunları söyledi: "Zira ABD, İslam devrimimizin başarıya ulaşmasının ardından İran halkına karşı birçok zulüm ve suç girişiminde bulunmuştur ve bu zulümler hiçbir zaman zihinlerden silinmeyecektir. ABD düşmanca politikalarından vazgeçmediği sürece İran'ın tavrında bir değişiklik beklemesi beyhudedir. Dolayısıyla Obama, ilk adım olarak İran politikasını özellikle de yaptırım politikasını gözden geçirmelidir."

'HİÇ OLMAZSA İYİ BİR DİPLOMAT OLUN'
İran'da aşırı muhafazakar kanada yakınlığıyla bilinen Rajanews haber sitesi de, Obama-Ruhani telefon görüşmesini "garip, faydasız ve işe yaramaz" olarak yorumladı. Ruhani'yi sert bir dille eleştiren haber sitesi, "Devrimci olamıyorsanız en azında iyi bir diplomat olun" ifadesini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...