Ankara adım atarsa, biz de atarız

Geçtiğimiz hafta protokol sürecini durdurduğunu açıklayan Ermenistan'ın Dışişleri Bakanı Nalbandyan, 'Ankara protokolleri uygulamaya hazır olursa, biz de adım atarız' dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 27.04.2010 - 15:16

Ankara adım atarsa, biz de atarız

Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan, Ankara'nın iki ülke arasındaki anlaşmaları uygulamaya hazır olması halinde, ülkesinin de "ileri adım atmaya hazır olduğunu" söyledi.

Rus İtar-Tass ajansı, Nalbandyan'ın Ermenistan Televizyonu'na yaptığı açıklamada, "Eğer Türkiye herhangi bir ön koşul olmadan tekrar partnerimiz olarak ilişkileri geliştirmeye ve anlaşmaları uygulamaya hazır olursa, biz de daha ileri adım atmaya hazırız" ifadesini kullandığını duyurdu.

"Yeni veya eski partner olacağımıza karar verecek olan Türkiye" diyen Nalbandyan, "Herhangi bir ön koşul olmadan ilişkileri geliştirmede önemli mesafe aldık. Bizim ve uluslararası topluluk açısından bu doğru olan tek yol. Eğer Türkiye kayda değer açıklamaları yeniden yapar ve bu yönde adım atarsa, bizim tarafımızdan da buna uygun adımlar atılacaktır" diye konuştu.

Türkiye ile müzakerelerin yenilenmesinin gereksiz olduğunu savunan Nalbandyan, "Erivan, Ermenistan-Türkiye sürecine sırf katılmış olmak için katılmıyor. Ermenistan, Türkiye ile süreci başlattı. Onaylanması gereken protokolleri imzaladık, ama süreç sonra çıkmaza girdi" dedi.

Nalbandyan, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın 22 Nisan'da Ermenistan parlamentosunundaki onay sürecini durdurarak tıkanan bu süreçten çıkış yolunu bulduğunu ileri sürdü.

Sayfa Yükleniyor...