Ankara El Beşir'e desteğini sürdürüyor

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin, insanlık suçu işlediği gerekçesiyle hakkında tutuklama kararı çıkarttığı Sudan Devlet Başkanı Ömer El-Beşir'e, Ankara destek vermeye devam ediyor.

NTV Haber 06.03.2009 - 08:56

Ankara El Beşir'e desteğini sürdürüyor

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Sudan Devlet Başkanı Ömer El-Beşir hakkında insanlık ve savaş suçu işlediği gerekçesiyle tutuklama emri çıkardı.

Türkiye gibi henüz mahkemenin yetkisini resmen tanımamış olan 90'a yakın ülkede ise, tutuklama emrini uygulayıp uygulamamak, hükümetlerin siyasi insiyatifine kalmış görünüyor. Ankara, tutuklama kararının ertelenmesi için girişimde bulunmaya hazırlanıyor.

Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'i, Darfur'da insanlığa karşı suç ve savaş suçu işlemekle suçlandığı dönemde en üst düzeyde ağırlayan Ankara, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin verdiği tutuklama kararının ardından da desteğini sürdürüyor.

Ankara, El Beşir'in tutuklanmasının Sudan'daki istikrarsızlığı artıracağı gerekçesiyle kararın en az 1 yıl süreyle ertelenmesinden yana.

Diplomatik kaynaklar Türkiye'nin, kararın askıya alınmasının görüşüleceği Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısında bu yönde oy kullanacağını belirtiyor. Ankara, kararın ertelenmesi için ilgili ülkeler nezdinde girişimde de bulunacak.

Sudanlı yetkililer de Ankara'nın desteğini beklediklerini söylüyor.

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin kararını "siyasi" olarak niteleyen Sudan'ın Ankara Büyükelçisi, karara rağmen, Sudan Devlet Başkanı'nın yurtdışı ziyaretlerinin devam edeceğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...