Ankara tutumunu değiştirmeli

Daşnak Partisi sözcüsü yaptığı açıklamada, "Ankara tutumunu değiştirmezse, Sarkisyan Ekim'de Türkiye’ye gitmemeli" dedi.

13.04.2009 - 15:37

Ermenistan'da koalisyon hükumetine giren aşırı sağcı Daşnak Partisi, Türkiye ilişkileri konusunda değerlendirmelerde bulundu.

"Türkiye-Ermenistan sınırından önce, iki ülke arasında diplomatik ilişkiler kurulmalı" diyen Parti Sözcüsü Kiro Manoyan, "Açık sınır kapıları ekonomik boyuttan daha fazla siyasi önem taşıyor" dedi.

Manoyan, "Başbakan Erdoğan’ın sınır açılışı ile Karabağ sorununu bağlantılı anımsatması, Ankara ile Erivan arasındaki diyaloğu zora sokar. Bu koşullarda bu sene sonuda dek ilerleme kaydedilceğine inanmak çok zor" dedi.

Daşnak yetkilisine göre, Başbakan Erdoğan’ın son açıklamalarından sonra iki ülke arasındaki ilişkiler 1993 yılındaki haline döndü.

"Eğer Ankara’nın tutumu değişmezse, Serj Sarkisyan’ın Ekim ziyareti de zora girer. Çünkü bu ziyaretin anlamı kalmayacak’" diyen Manoyan, Ermeni liderin İstanbul ziyaretinin iptal edilmesi halinde tüm dünya kamuoyunun sorunların Ankara’dan kaynaklandığını göreceğinin altını çizdi.

Daşnak yetikilisi, Ermenistan yönetimine hiçbir koşul kapsamında Türkiye ile anlaşma imzalamaması gerektiğini sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...